Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Aleksandra Pasis

Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]

Aleksandra Pasis

Bartosz K., który zgwałcił 9-letniego chłopca, w piątek usłyszał wyrok: 8 lat więzienia. Prokurator generalny uważa, że kara jest za niska.

- Wyrok, który zapadł w Sądzie Okręgowym w Toruniu, będzie apelowany - mówi Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

To właśnie ta jednostka wydała w sobotę, późnym popołudniem, specjalny komunikat w którym poinformowano, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wyraził głębokie rozczarowanie tym, że Sąd Okręgowy w Toruniu wydał zbyt niski wyrok dla pedofila - recydywisty. W ślad za tym minister Ziobro polecił złożenie prokuraturze apelacji.

Akt oskarżenia przeciwko Bartoszowi K. kierowała Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu, która w piątek, tuż po ogłoszeniu wyroku, w rozmowie z „Pomorską” już zapowiadała, że najprawdopodobniej wystąpi o pisemne uzasadnienie orzeczenia sądowego. Z wymiaru kary dla pedofila nie była również zadowolona matka pokrzywdzonego.

Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]
Paweł Skraba Bartosz K., który zgwałcił 9-letniego chłopca, w piątek usłyszał wyrok: 8 lat więzienia.

Przymusowe leczenie

Wyrok w sprawie 33-letniego Bartosza K. z Grudziądza, który jesienią ubiegłego roku brutalnie zgwałcił 9-latka, zapadł w piątek. Sąd Okręgowy w Toruniu orzekł karę 8 lat pozbawienia wolności. Ma ona odbywać się w tak zwanym systemie terapeutycznym, czyli w zakładzie karnym, w którym przewidziany jest program dla sprawców przestępstw z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ponadto wobec Bartosza K. orzeczono: zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 20 metrów i częściowe zadośćuczynienie w wysokości 8 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego chłopca.

Pedofil po wyjściu z więzienia ma stawić się w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym i przebywać tutaj do czasu, aż biegli psychologowie uznają, że jest on gotowy do samodzielnego funkcjonowania na wolności, nie zagrażając nikomu.

Gdy tak się stanie, 33-latek ma też orzeczony zakaz przebywania na terenie placówek oświatowych, wychowawczych, sportowych, kulturalnych, gdzie gromadzą się dzieci. Ponadto przez okres 10 lat, raz w miesiącu, Bartosz K. będzie musiał meldować się na komendzie policji.

O warunkowe skrócenie kary, orzeczeniem Sądu Okręgowego w Toruniu, grudziądzanin będzie mógł ubiegać po sześciu latach. Wyrok jest nieprawomocny.


źródło: x-news

Prokuratura ma siedem dni na wystąpienie o pisemne uzasadnienie wyroku.

Za kraty maksymalnie na 15 lat

Bartosz K. na początku października wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za molestowanie dzieci. Po powrocie do Grudziądza wieczorem na klatce schodowej w jednym z bloków uderzył kamienną płytą 9-latka, zasłonił mu usta rękoma i groził pozbawieniem życia. Zmusił go do pójścia nad Wisłę. Tutaj dwukrotnie zgwałcił chłopca. Zgodnie z kodeksem karnym maksymalny wymiar kary za popełnienie tej zbrodni to 15 lat

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.