Młodzi poznają tajniki służby wojskowej w praktyce

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julia Szypulska

Młodzi poznają tajniki służby wojskowej w praktyce

Julia Szypulska

Rozmowa z Karolem Bandurskim, prezesem stowarzyszenia obronnego FIA o szkoleniu wojskowym młodzieży.

Pana organizacja prowadzi w tej chwili w woj. podlaskim szkolenia uczniów klas mundurowych. Co to za inicjatywa?

Jest ona wynikiem współpracy z Biurem do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej. W szkoleniu biorą udział nauczyciele oraz uczniowie klas I i II szkół mundurowych z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego. Szkolenie jest finansowane przez MON, w ramach powierzenia zadania publicznego stowarzyszeniu FIA - szkoły nie ponoszą żadnych kosztów. Realizowane zadanie publiczne jest elementem budowy społecznego zaplecza Sił Zbrojnych RP. Odbywa się w formie szkolenia wojskowego w mundurach z zachowaniem elementów ceremoniału wojskowego. Jego celem jest wsparcie procesu szkolenia wojskowego realizowanego przez szkoły w ramach innowacji pedagogicznej w wymiarze praktycznym.

Jeśli chodzi o woj. podlaskie, to zgłosiły się do niego placówki z Białegostoku, Suwałk, Sokółki i Dąbrowy Białostockiej. W cyklu majowych kursów przeszkolimy w sumie 400 osób. Podobne szkolenia prowadziliśmy we wcześniejszych latach, ale na Podlasiu jesteśmy po raz pierwszy.

Jaką wiedzę uczniowie zdobędą na szkoleniu i ile ono trwa?

Szkolenie trwa dwa dni. Program kursu został ustalony z MON. Jest kilka bloków tematycznych. Uczniowie zapoznają się z obsługą i budową broni palnej - pistoletu Glock i karabinku AK. Każdy uczestnik zapozna się z budową, działaniem poszczególnych elementów broni. Nauczy się rozkładać i składać pistolet oraz karabinek. Nauczy się też przyjmować właściwą postawę strzelecką - stojąc, klęcząc i leżąc, przyjmowaną przy strzelaniu bojowym. Pozna też teorię strzału. Istotnym elementem szkolenia są także zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Zakres programowy obejmuje przygotowanie nie tylko do strzelenia z broni na strzelnicy, ale przede wszystkim do posługiwania się nią i zachowania w każdej sytuacji, zwłaszcza w zespole, od momentu wzięcia jej do ręki. Pojawią się też elementy taktyki - zespołowe działanie z bronią palną ćwiczone na atrapach gumowych.

Takie praktyczne zajęcia pozwolą zdobyć uczniom rozeznanie, z czym wiąże się służba wojskowa. Takim istotnym jej elementem jest dyscyplina. Zdarza się, że młodzi wybierają szkołę mundurową z różnych powodów. Kurs pozwoli zweryfikować ich wyobrażenia z rzeczywistością, pokaże im, co ich może czekać i pomoże w dokonaniu wyboru drogi życiowej.

Uczestnicy poznają również podstawy medycyny pola walki. Zajęcia obejmują wstęp teoretyczny, omówienie najważniejszych zasad postępowania w sytuacji zagrożenia życia na polu walki lub miejscu ataku. Zajęcia praktyczne prowadzone są z użyciem opasek uciskowych, podczas których kursanci nabędą umiejętności tamowania krwawienia sobie i osobie poszkodowanej. To akurat umiejętności przydatne są w różnych sytuacjach życiowych, np. podczas wypadku.

W skład zajęć praktycznych wchodzi także ewakuacja rannych i poszkodowanych. Zajęcia obejmują zapoznanie się ze sposobami przenoszenia oraz zabezpieczenia poszkodowanego przed i w trakcie transportu. Zajęcia praktyczne prowadzone są w zespołach noszowych z użyciem noszy miękkich czy środków improwizowanych.

Fakt, że szkolenie odbywa się w woj. podlaskim (m. in. w centrum konferencyjnym w Rozłogach, gm. Gródek) nie jest przypadkowy? Zapewne znaczenie ma położenie regionu tuż przy wschodniej granicy?

Tak. Wszystkie inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej są spójne. To w tym obszarze powołano wojska obrony terytorialnej. To tu są też podnoszone kwalifikacje uczniów szkół mundurowych o profilu wojskowym, którzy chcą później służyć krajowi. Koncentracja tego typu projektów rzeczywiście występuje na tzw. ścianie wschodniej.

Młodzi ludzie, którzy przejdą to szkolenie będą więc uzupełnieniem wojsk obrony terytorialnej?

Uczniowie sami zdecydują czy obiorą drogę nowego rodzaju sił zbrojnych, jakim jest WOT, czy też wybiorą kontrakt żołnierski i służbę z dala od domu.

Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.