Monaster trafił do albumu Supraśl 1913

Czytaj dalej
Fot. Józef Jodkowski/Archiwum
Julita Januszkiewicz

Monaster trafił do albumu Supraśl 1913

Julita Januszkiewicz

Supraśl 1913 – to tytuł niezwykłego albumu. Można w nim znaleźć kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych zdjęć. Pokazują one architekturę, wnętrza i wyposażenie najsłynniejszego monasteru sprzed 100 lat

Ta publikacja jest niezwykle cennym wkładem w upowszechnianie wiedzy o naszej przeszłości, o tym jak wyglądała podlaska kultura. To jest jeszcze jedna książka z cyklu zaginione skarby – mówi Joanna Tomalska, historyk sztuki, autorka jednego z rozdziałów w albumie „Supraśl 1913”.

Jego wyjątkowość polega na tym, że na ponad 250 stronach można obejrzeć piękne, archiwalne zdjęcia. W dodatku są unikalne, bo nigdy wcześniej niepublikowane.

Zobacz też:

Ich autorem jest Józef Jodkowski, polski archeolog, badacz dziejów. – W 1909 roku zaczął bywać w Supraślu, odwiedził cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. I fotografował jej wnętrza – opowiada Joanna Tomalska.

– Monaster był jednym z najpiękniejszych zabytków w regionie. A ikonostas supraski to było cudo. I nic niestety nie przetrwało. Na szczęście są dobrej klasy zdjęcia – zapewnia historyk sztuki.

Kilka lat temu udało się jej dotrzeć do fotografii wileńskiego fotografika Ivana Pietrowa. Pochodzą one z 1864 roku. – Zachowały się w zbiorach wileńskich. I są na tyle dobrej jakości, że można prowadzić analizę tego, co przedstawiają – wyjaśnia Joanna Tomalska.
I je także można znaleźć w albumie. Wydały go Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense oraz Wydawnictwo Hartigrama.

Książkę będzie można dostać w księgarniach już za miesiąc.

Poświęcenie świątyni

Metropolita Sawa poświęcił już odremontowaną cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu.

To część tutejszego monasteru. Świątynia była pierwszą w klasztorze. Powstała w 1501 roku. Wtedy była drewniana.

Cerkiew w obecnym kształcie została wybudowana w XIX wieku.

W latach 1939-40 została zdewastowana przez wojska sowieckie. Tutaj zorganizowano m.in. kuchnię i stołówkę. Z kolei w głównej cerkwi powstały warsztaty wojskowe.

Remont cerkwi św. Jana Teologa trwał kilka lat.

Właśnie został zakończony. Polegał m.in. na wykonaniu polichromii. W niedzielę została uroczyście poświęcona.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.