Morawiecki kontra Budka. Jedynki w jesiennych wyborach

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta, Arkadiusz Gola
Agata Pustułka

Morawiecki kontra Budka. Jedynki w jesiennych wyborach

Agata Pustułka

W USA mówi się, że kto wygra w Ohio, ten zdobędzie Biały Dom. Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest przekonany, że kto wygra wybory na Śląsku, ten wygra je w całej Polsce. I wystawia tu spadochroniarza - premiera Morawieckiego. Jesienią 2019 wybory do Sejmu i Senatu. Kto w woj. śląskim powalczy o mandat? Oto jedynki we wszystkich sześciu okręgach.

Dotychczasowe eksperymenty ze spadochroniarzami nie kończyły się dla PiS korzystnie. Jesienią do Sejmu z „jedynki” w prestiżowym okręgu katowickim ma wystartować sam premier Mateusz Morawiecki. Eksperci twierdzą jednak, że jego wynik może być gorszy od spodziewanego. Jedynym do tej pory spadochroniarzem w regionie, który został przyjęty, choć też nie bez kontrowersji, był Leszek Balcerowicz, twarz polskiej transformacji gospodarczej, minister finansów, przytulony w kampanii wyborczej i na plakatach przez niekwestionowany śląski autorytet, reżysera Kazimierza Kutza. Występowali wtedy jako „paciorki jednego różańca”.

Ale czasy były zupełnie inne. Rok 1997. Region przeżywał wielką transformację. Balcerowicz wybrał Katowice właśnie ze względu na długą listę problemów do rozwiązania. Kutz uwiarygadniał jego start. Ówczesne wystawienie Balcerowicza było krokiem niezwykle odważnym. Z premierem Morawieckim to działanie na rzecz ostatecznego przejęcia rządu dusz w regionie. Ludność Śląska ma się czuć dowartościowana, że sam premier stanie do walki o poselski mandat w stolicy Górnego Śląska.

- Śląsk to nie Małopolska, a wyborcy ze Śląska to nie wyborcy byłej premier Beaty Szydło - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Premier będzie musiał odpowiedzieć na wiele niewygodnych pytań dotyczących kondycji sektora węglowego i energetycznego. Opowieści o elektrycznych autach nikogo nie ruszają. Premier Morawiecki ma jednak jako tarczę program 500 plus. Sądzę też, że premier będzie częściej mówił o programach socjalnych rządu niż o problemach gospodarczych - dodaje.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.