Na ratunek Ziemi

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Na ratunek Ziemi

Materiał informacyjny

Smog! Czasem przybiera postać mgły wiszącej nad wsiami i miastami. Czasem jest niewidoczny, ale wyczuwalny jako charakterystyczny swąd spalenizny. Pod pojęciem smogu kryje się zanieczyszczenie powietrza substancjami zawartymi w spalinach. Do jego powstania przyczyniają się: przemysł, energetyka i transport drogowy. Jednak największe znaczenie w negatywnym procesie ma niska emisja czyli kominy ulokowane na wysokości do 40 metrów jak również te w naszych domach. To czym ogrzewamy nasze domy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Według specjalisty chorób płuc lekarza Sebastiana Telesza, ze względów zdrowotnych ma to takie skutki, że może przyczyniać się do powstawania chorób układu oddechowego. Są to zazwyczaj choroby przewlekłe takie jak astma czy obturacyjna choroba płuc lub częste infekcje dróg oddechowych. Dzieje się tak z powodu szkodliwego działania pyłów na drogi oddechowe. Istnieją badania, które mówią o poronieniach u kobiet w ciąży, o większym ryzyku samobójstw, depresji, tak więc zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na wiele aspektów zdrowia człowieka.

Każdego roku obserwujemy rosnące zużycie energii elektrycznej i coraz większą liczbę aut na ulicach. Przybywa domów jednorodzinnych z niezależnymi systemami ogrzewania. Większe zapotrzebowanie na energię sprawia, że zanieczyszczenie powietrza w najbliższych latach może rosnąć. Nie możemy jednak zapomnieć, że to czym oddychamy – ma znaczenie. Szczególnie toksyczne substancje znajdują się w pyłach zawieszonych PM 10 i PM 2,5, które są tak drobne, że trafiają bezpośrednio do krwioobiegu człowieka. Są to miedzy innymi benzoalfapiren, dwutlenek siarki, tlenek węgla czy tlenki azotu. O smogu możemy mówić gdy spełnione są dwa warunki. Po pierwsze, w powietrzu znajduje się znacząca ilość zanieczyszczeń, a po drugie są specyficzne warunki meteorologiczne takie jak: bezwietrzna pogoda, brak opadów, mgła, wysokie ciśnienie - czyli takie okoliczności, przy których masy powietrza nie mają możliwości się wymieszać. Zanieczyszczenia wtedy kumulują się, osadzają się na mgle, tworząc toksyczny areozol.

Niestety wciąż duży odsetek mieszkańców nie jest w pełni świadomy jak duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia stanowi smog. Niska świadomość dotyczy nie tylko zagrożeń ale także działań, jakie każdy z nas powinien podejmować aby chronić naszą planetę przed jej dalszą degradacją. Pomocne w tym są projekty gwarantujące dofinansowanie do proekologicznych rozwiązań, po które sięgają m. in. Właściciele jednorodzinnych gospodarstw. Takim właśnie projektem jest program Czyste Powietrze ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w 2018 roku i realizowany przez wszystkie fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym również przez Świętokrzyski znajdujący się w Kielcach. W ramach tego programu podpisano już w naszym województwie przeszło 20 tys. umów. Program polega na wymianie starych pieców tzw. Kopciuchów na nowoczesne piece, które są przyjazne dla środowiska. W ramach programu można również termomodernizować budynki użyteczności domowej, co sprawi mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie będziemy mniej płacić za prąd i gaz. Po część ze 103 miliardów złotych przeznaczonych w skali kraju na program Czyste Powietrze bardzo licznie i sprawnie sięgają mieszkańcy naszego regionu wnioskując o dofinansowania.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach gwarantuje pomoc i wsparcie merytoryczne. Od poniedziałku do piątku doświadczeni pracownicy Funduszu służą poradnictwem w zakresie dostępnych projektów oraz pomagają przy wypełnianiu stosownych dokumentów. Jak deklaruje Ryszard Gliwiński - Prezes WFOŚiGW w Kielcach, świętokrzyska placówka realizuje takie programy, aby każdy z mieszkańców naszego województwa mógł z nich korzystać zarówno osoby fizyczne jak i samorządy, przedsiębiorcy, a nawet stowarzyszenia. Pan Prezes zachęca do obserwowania strony internetowej Funduszu gdzie ogłaszane są nabory do składania wniosków o dofinansowanie w ramach różnych programów dzięki którym będziemy mogli osiągnąć ekologiczne efekty takie jak czyste powietrze, wodę i glebę.

Anna Krupka – Wiceminister Sportu potwierdza, że wsparcie finansowe jakiego udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ogromne znaczenie dla ekologicznego rozwoju naszego regiony. To czym oddychamy ma znaczenie, a dzięki wsparciu tej instytucji każdy z nas ma wpływ na poprawę jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Zrobimy to między innymi poprzez wymianę starego węglowego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania lub montując panele fotowoltaiczne na dachu naszego domu. Pamiętajmy, że czysta ziemia, czyste powietrze to dziedzictwo, które pozostawimy naszym dzieciom i wnukom.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.