Na tropie zaginionych bydgoskich zbiorów dzieł sztuki

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
WM

Na tropie zaginionych bydgoskich zbiorów dzieł sztuki

WM

Ponad sto stron liczy internetowy katalog uruchomiony przez bydgoskie Muzeum Okręgowe pokazujący utracone w czasie II wojny dzieła sztuki.

- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy uruchomiło stronę internetową, na której prezentowane są straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy.

- Na stronie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pod adresem www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl udostępniono ponad 1000 rekordów z informacjami o obiektach muzealnych, które uznane zostały za straty poniesione w wyniku II wojny światowej - mówi Monika Leśniak-Skocka, adiunkt dział inwentaryzacji zbiorów MO. - Dodatkowo udostępniono ponad 300 skanów i fotografii dokumentów potwierdzających stan posiadania zbiorów przed II wojną światową w zakresie m.in.: malarstwa polskiego i obcego -w tym kolekcji prac Leona Wyczółkowskiego rysunku i grafiki, zbiorów afrykańskich oraz broni i militariów.

Wśród utraconych w czasie II wojny światowej dzieł Wyczółkowskiego jest np szkic kupiony niegdyś przez przez przedwojenne Muzeum Miejskie w Bydgoszczy od autora z wystawy w 1934 roku. Praca - jak i wiele innych - została uznana za spaloną w 1945 r. w Dębowie. To część serii obrazów pt. „Wrażenia z Pomorza” z 1931 r. - zawierała 8 litografii i wydana została w 40 egzemplarzach.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.