Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim 2018. Architektoniczne perełki pojawiają się co roku

Czytaj dalej
Fot. Wrota Podlasia
Julia Szypulska

Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim 2018. Architektoniczne perełki pojawiają się co roku

Julia Szypulska

Dom Nadziei Andrejuk z miejscowości Soce zwyciężył w XIV edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Konkurs właśnie rozstrzygnięto. To prestiżowe przedsięwzięcie organizowane już po raz 14 przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

- Okazuje się, że pod względem budownictwa drewnianego za każdym razem mieszkańcy województwa podlaskiego nas zaskakują i zgłaszają prawdziwe perełki - podkreśla Anna Wiśniewska, wicedyrektor Muzeum Rolnictwa.

Taką perełką jest dom z miejscowości Soce, pow. hajnowski, który w tym roku znalazł się na I miejscu. Budynek powstał ok. 1920 roku. To dom rodzinny Nadziei Andrejuk. Zbudował go jej dziadek. Pani Nadzieja obecnie w nim mieszka, a do konkursu obiekt zgłosiła jej córka Maria Fiilipiuk. Jest wyjątkowy z kilku powodów.

- Ma zachowany oryginalny trzon kuchenny, doskonale dobrane proporcje i świetnie zachowane detale zdobnicze - wylicza wicedyrektor Muzeum Rolnictwa. - Co ważne, nie jest to dom letniskowy - tych w naszym konkursie jest zwykle najwięcej, a zamieszkany przez cały rok.

I nagroda to 6 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowało się aż trzech laureatów. Są to domy z miejscowości Soce (właściciel Jan Turowski), zagroda z Kolonii Rogacze (gm. Milejczyce, właściciel Eugeniusz Matujewicz oraz dom w miejscowości Perki-Wypychy, gm. Sokoły (właścicielka Elżbieta Borysiuk). Nagroda za drugie miejsce to 3 tys. zł. III nagrodę w wysokości 1700 zł otrzymali właściciele sześciu obiektów: Elżbieta Kabać z Narewki, Adam Zimiński z Rajgrodu, Mirosław Angielczyk z miejscowości Koryciny, Monika Sielska z Soce, Eugeniusz Czyż z Pełch, Ewa Sulejczak z Kobyla.

- Budownictwo drewniane jest mi szczególnie bliskie, a Soce - skąd pochodzi zwycięski dom - miałem okazję w tym roku zwiedzić. To pięknie zachowane domy i obejścia, które ich właściciele dzięki pasji, zaangażowaniu, ale i środkom unijnym starają się ocalić od zniszczenia i zapomnienia - mówi marszałek Jerzy Leszczyński. - To ważne dla województwa, także w kontekście turystyki i promocji. Staramy się to nasze dziedzictwo promować, ale wszyscy mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej materii.

Tegoroczna edycja konkursu po raz kolejny pokazała, że najlepiej zachowane budynki drewniane znajdują się na południu województwa, zwłaszcza w pow. hajnowskim. W ciągu 14 lat trwania przedsięwzięcia ocenie poddano aż 894 obiekty zaliczane do zabytków architektury drewnianej. - Przed nami edycja jubileuszowa. Z jej okazji chcemy wydać pamiątkowy album - zapowiada Anna Wiśniewska.

Nagrodzony I miejscem dom w miejscowości Soce zbudował ok. 1920 roku Miraks Aleksiejuk
Wrota Podlasia Nagrodzony I miejscem dom w miejscowości Soce od pokoleń należy do rodziny Nadziei Andrejuk (na zdjęciu w środku)
Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.