Nasza droga do niepodległości była długa, trudna i wyboista

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Izabela Krzewska

Nasza droga do niepodległości była długa, trudna i wyboista

Izabela Krzewska

Jak przebiegał proces odradzania się państwowości na terenie obecnego województwa podlaskiego? Dlaczego nie wszyscy mogli cieszyć się z niepodległości Polski już 11 listopada 1918 r.? Opowiada historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, Małgorzata Dajnowicz.

Jak była nasza droga do niepodległości?

Trudna i wyboista. Wielokierunkowa, przebiegająca różnymi etapami. Droga nie trwająca kilka lat, tylko co najmniej od końca wieku XIX. Niektórzy szukają początków niepodległości nawet w Powstaniu Listopadowym, czyli okolicach 1830 r. Ewidentnie momentem przełomowym było Powstanie Styczniowe, czyli 1863 r. i dalsze wydarzenia po nim następujące.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.