Nauczanie zdalne było przygotowane dla dorosłych, a musiały je opanować najmłodsze dzieci i ich nauczyciele

Czytaj dalej
Fot. archiwum WSB
Edyta Hanszke

Nauczanie zdalne było przygotowane dla dorosłych, a musiały je opanować najmłodsze dzieci i ich nauczyciele

Edyta Hanszke

E-learning to nie tylko zdobycie umiejętności obsługi urządzeń i programów, ale i dostosowana do tych narzędzi metodyka. Nauczyciele powinni zostać przeszkoleni do prowadzenia takich zajęć - mówi dr Anna Zięty, medioznawca z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Wkrótce rozpocznie się rok szkolny. Na ile jesteśmy przygotowani do powrotu do kształcenia hybrydowego czy zdalnego?
Ciężko to powiedzieć, bo w czerwcu nauczyciele, po trudnym drugim półroczu w zupełnie nowych warunkach, poszli na urlopy i potrzebowali wytchnienia.Z badań prof. Marleny Plebańskiej na próbie 3 tys. nauczyciele mieli dość kształcenia zdalnego. Wydaje się, że przez miesiące wakacyjne niewiele się mogło w tym obszarze zadziać, na ile lepiej jesteśmy przygotowani do kształcenia online.

Z czego wynikało to zmęczenie?
Kształcenie zdalne wcześniej było czasem uzupełnieniem tradycyjnej edukacji. W szkolnictwie podstawowym i na poziomie liceum platformy czy aplikacje czasem były wykorzystywane, ale bardziej na zasadzie testów. A życie zmusiło nas do wykorzystywania tych narzędzi na szeroką skalę. Niektórzy zderzyli się z tym, z czym nie mieli wcześniej do czynienia. Nauczyciele musieli zdobyć o wiele więcej kompetencji. Jestem obecna w kilku nauczycielskich grupach facebookowych i tam fora się przegrzewały od pytań o narzędzia, rozwiązania, pomoce dydaktyczne, metody. Nie tylko nie było zaplecza technologicznego, ale także zasobów cyfrowych. Nauczyciele musieli wykonać kawał dobrej roboty, żebyśmy mogli w ogóle ruszyć. A pamiętajmy, że domach mieli współmałżonków także pracujących na zasadach home office czy własne dzieci, także uczące się zdalnie.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.