Nie płacisz abonamentu RTV? Zapłacisz 1.500 zł kary!

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wójtowicz
Bartosz Nowakowski

Nie płacisz abonamentu RTV? Zapłacisz 1.500 zł kary!

Bartosz Nowakowski

Mieszkanka Skierniewic otrzymała upomnienie ws. abonamentu rtv, ma zapłacić 1.300 złotych Poczta zapowiada kontrole, a abonenci znajdują sposoby na uchylenie się od opłat.

W ubiegłym tygodniu pani Halina ze Skierniewic odebrała list nadany przez Pocztę Polską, a dokładniej mówiąc przez jej komórkę, czyli Centralne Biuro Finansowe z siedzibą w Bydgoszczy. Kobieta otrzymała upomnienie dotyczące braku opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

- Aż ręce mi zadrżały, kiedy przeczytałam, jaką kwotę muszę spłacić... - mówi pani Halina.

Ta kwota to ponad 1.300 zł plus 11 zł kosztów operacyjnych. Jest to suma wyliczona na podstawie ostatnich 5 lat. Składki abonamentowe rozpatrywane są w podobny sposób, jak podatki, a nie zwykłe świadczenia okresowe o trzyletnim okresie przedawnienia.

W upomnieniu Poczta Polska poinformowała mieszkankę Skierniewic, że na spłatę długu ma 7 dni od otrzymania listu. W przeciwnym przypadku będą narastać odsetki w wielkości 8 proc. kwoty rocznej składki, a sprawa trafi do windykatora.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, ile lat z mężem nie płaciliśmy za abonament. Myśleliśmy, że to zbędne, ponieważ regularnie opłacamy telewizję kablową - tłumaczy.

Zapowiedziana kontrola

Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonament w 2016 r. opłacało jedynie 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce.

Żeby to zmienić Centralne Biuro Finansowe Poczty Polskiej zatrudniło specjalnych kontrolerów. Chodzą po domach i sprawdzają, czy mieszkańcy płacą abonament radiowo-telewizyjny. Jak wygląda taka wizyta?

- Procedura kontroli powinna wyglądać następująco: zgłoszenie celu wizyty, przedstawienie upoważnienia do przeprowadzania kontroli, okazanie legitymacji lub dowodu osobistego (na życzenie osoby kontrolowanej). Następnie pracownik poczty sprawdza, czy osoba kontrolowana posiada sprawny odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Jeżeli odbiornik nie jest uruchomiony powinna go uruchomić osoba kontrolowana - tłumaczy Maciej Michalski z biura prasowego Poczty Polskiej. - Następnie upoważniony pracownik powinien sprawdzić dokument zarejestrowania odbiornika lub poprosić o pokazanie dowodów wpłat. W przypadku braku rejestracji odbiornika następuje spisanie protokołu z kontroli i prowadzenie dalszego postępowania administracyjnego - dodaje Maciej Michalski.

Pani Halina zastanawia się, jak spłacić dług. - Dowiadywałam się, że można go rozłożyć na raty. Jednak uważam, że opłatę nałożono na mnie niesłusznie - kwituje.

Abonament na babcię

Z opłat abonamentu rtv zwolnieni są seniorzy i automatycznie osoby mieszkające z nimi.

- Mieszkam z dziadkami. Babcia 7 lat temu ukończyła 75 lat. Z tego względu wszystkie urządzenia przepisaliśmy w domu na nią i teraz nie musimy już martwić się o opłaty abonamentowe - mówi pani Ilona, nauczycielka ze Skierniewic.

Oprócz osób, które ukończyły 75. rok życia z opłaty zwolnione są inwalidzi I grupy, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby, które ukończyły 60. lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec ubiegłego roku spośród prawie 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce odbiorniki rtv zarejestrowane miało niecałe 7 mln (z tego 3,4 mln jest zwolnionych z opłaty). Niemal drugie tyle gospodarstw nie płaci obowiązkowego abonamentu.

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.