Niech rząd naprawi błędy. I zacznie tworzyć gminę

Czytaj dalej
Fot. H.Zgiet
Julita Januszkiewicz

Niech rząd naprawi błędy. I zacznie tworzyć gminę

Julita Januszkiewicz

Pod apelem podpisało się już 220 mieszkańców niedoszłej gminy Grabówka. Listy zostały przekazane wojewodzie Bohdanowi Paszkowskiemu

Dzwonimy, prosimy. I od dwóch miesięcy nic się nie dzieje. Wysłaliśmy pismo do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, by zainteresował się naszą sprawą. Zapraszam go do Grabówki, niech przyjedzie i pozna fakty - opowiada Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka, inicjator odłączenia się kilku wsi od Supraśla. Mieszkańcy napisali też do Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wszystko bez odzewu.

Dlatego 220 osób napisało listy do premier Beaty Szydło. Proszą w nich o tworzenie gminy Grabówka. Wczoraj przekazali listy wojewodzie podlaskiemu. - Będę się starał dostarczyć je pani premier - obiecał Bohdan Paszkowski.

Ludzie są przekonani, że gmina Grabówka istnieje. Potrzebne są tylko odpowiednie organy. Taką nadzieję dał im wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie orzekli, że obecny rząd PiS zlikwidował gminę Grabówka niezgodnie z konstytucją.

„Bardzo proszę o jak najszybsze naprawienie krzywd wyrządzonych mieszkańcom nowej gminy Grabówka. Bardzo proszę szanowną Panią premier o powołanie pełnomocnika i zakończenie procesu tworzenia gminy Grabówka” - to fragment listu do Beaty Szydło, premier rządu RP.

Podpisało się pod nim 220 mieszkańców niedoszłej gminy Grabówka. - Dziś rozpoczynamy następny etap walki o własną gminę. Trybunał przyznał nam rację, a władza centralna nadal nie kwapi się do naprawienia krzywd. Jesteśmy zmuszeni do takiej formy protestu - mówi Tadeusz Karpowicz, inicjator utworzenia nowej gminy.

Listy mieszkańców zostały przekazane Bohdanowi Paszkowskiemu, wojewodzie podlaskiemu. - Będę się starał dostarczyć je pani premier. Za pośrednictwem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji poinformuję premier, że są takie listy - zapewnia wojewoda.

Gmina Grabówka miała być stworzona 1 stycznia 2016 roku. Tak zdecydował rząd PO-PSL. Na koniec 2015 roku obecny rząd PiS zablokował gminę Grabówka. I ta nie powstała. Na początku czerwca Trybunał Konstytucyjny uznał, że było to niezgodne z konstytucją. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Minęły prawie dwie miesiące i nic. Nie ma żadnych decyzji ze strony rządu. - Rząd złamał prawo i milczy. Nie możemy dopuścić, by cały czas było milczenie, stagnacja. Gmina Grabówka powstała, nie zostały jedynie powołane organy - jest przekonany Radosław Sakowski, radny z Zaścianek.

Uważa, że decyzja rządu PO-PSL o utworzeniu gminy jest ważna. - Nie trzeba więc wprowadzać nowego rozporządzenie, wystarczy zmienić datę wejścia w życie rozporządzenia zgodnego z prawem - podkreśla Radosław Sakowski.

Wojewoda Paszkowski przypomniał nam wczoraj, że 9 czerwca zwrócił się do rządu o opinię w tej sprawie.

- Otrzymaliśmy stanowisko, że wyrok Trybunału nie przynosi nowej sytuacji prawnej, w wyniku której powstałaby gmina Grabówka. Nie ma więc gminy - tłumaczy Paszkowski. I dodaje: - Czy rząd będzie podejmować jakieś czynności dodatkowe, czy będzie chciał wydać ponowne rozporządzenie w zakresie tworzenia bądź nie gminy Grabówki, nie mam takiej wiedzy. Nie mam żadnej informacji, by były podejmowane jakieś prace.

- Jeśli nie będzie odzewu to do 28 grudnia tego roku wyślemy do rządu minimum 8,5 tysiąca listów. Będą zbierane w całym kraju, a nawet za granicą - mówi Karpowicz. Zapowiada, że jeśli nie będzie innego wyjścia mieszkańcy poskarżą się do Brukseli.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.