Niedziele bez handlu 2019. Klienci boczą się, a pracownicy łapią oddech

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Niedziele bez handlu 2019. Klienci boczą się, a pracownicy łapią oddech

Katarzyna Paczewska

Zdania co do skutków ustawy o ograniczaniu niedzielnego handlu są podzielone, a dyskusja może być nadal gorąca, bo w 2019 roku będą aż trzy niehandlowe takie dni w miesiącu.

- Pierwszą niedzielą z zakazem handlu był 11 marca. W sumie w 2018 roku były 24 takie dni. Przygotowując się do zmian, detaliści próbowali wykorzystać szereg wyłączeń, jakie przewiduje ustawa, by ominąć przepisy. Na liście pomysłów znalazły się np. propozycje, by stać się piekarnią, dworcem kolejowym lub ośrodkiem kultury. Sklepy Żabka działają w niedziele - placówki zrzeszone pod jej logo są placówkami pocztowymi, ponieważ można w sklepie nadać lub odebrać przesyłkę - podają eksperci portalu Dla Handlu. - W odpowiedzi na tę praktykę, w listopadzie posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowelizacja ma między innymi spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych.

Niedziele bez handlu naruszają swobodę konsumencką

71 proc. Polaków uważa, że państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedziele, a zakaz handlu odbierają jako naruszanie ich swobody konsumenckiej - wynika z badania Maison & Partners dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Klienci boczą się, a pracownicy łapią oddech. Jak wygląda sytuacja przed większym zakazem handlu w niedziele? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.