Sławomir Bromboszcz

Niepodległościowy boom budowlany. Pomnik polskich bohaterów stanie w każdym mieście?

Popiersie Józefa Piłsudskiego 11 listopada zostanie odsłonięte na rynku w Trzebini. Teraz jest w Dworze Zieleniewskich Fot. Sławomir Bromboszcz Popiersie Józefa Piłsudskiego 11 listopada zostanie odsłonięte na rynku w Trzebini. Teraz jest w Dworze Zieleniewskich
Sławomir Bromboszcz

Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego uroczyście odsłonięto w sobotę na skwerku w pobliżu Zespołu Szkół w Libiążu, przy ul. Górniczej. Wcześniej mieszczące się tam techniku zyskało marszałka jako patrona.

To było wielkie święto, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły i mieszkańcy nie tylko gminy Libiąż, ale również okolicznych miejscowości. Zanim odsłonięto popiersie, zakończono cykl rajdów pt. „100 km na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Ich uczestnicy odebrali pamiątkowe medale.

- Powstanie pomnika było moim pomysłem zainspirowanym historią Libiąża. Przy ul. Piłsudskiego nieopodal dworca PKP był już kiedyś wybudowany pomnik marszałka Piłsudskiego, który, jak wynika z różnych źródeł, został zniszczony przez hitlerowców albo władze komunistyczne - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Ul. Górnicza jest jedną z najczęściej uczęszczanych dróg w gminie.

Czytaj więcej:

 • Pilecki jest już w Oświęcimiu
 • Bohaterowi wyszli z cienia
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.