Nowe prostsze wnioski o "500+". Co się zmieniło?

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Nowe prostsze wnioski o "500+". Co się zmieniło?

Bogna Skarul

A w MOPR-ach kolejki do składania dokumentów o trzy razy mniejsze.

749 wniosków złożono wczoraj w Szczecinie. Wtorek, 1 sierpnia był pierwszym dniem składania nowych dokumentów o przyznanie pieniędzy z programu „Rodzina 500+”.

- To niewiele w porównaniu do 1 kwietnia ubiegłego roku, kiedy ruszał ten program i przed drzwiami Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka już na godzinę przed otwarciem stała długa kolejka - wspomina Maciej Homis, rzecznik prasowy SCŚ. - Wczoraj (wtorek) rano było przed otwarciem punktu zaledwie 20 osób. Za to przez internet do godziny 11 złożono już 210 wniosków. Pierwsza osoba swój nowy wniosek złożyła za pomocą internetu o godzinie 29 minut po północy.

W Stargardzie nie było wczoraj wielkich kolejek. Wnioski składane są w tutejszym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Ruch jest, mieszkańcy przychodzą, ale nie ma tłoku - mówi Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie. - Najczęściej pobierane są wnioski, a niektóre osoby przyszły już z wypełnionymi dokumentami i od razu je składały.

W Świnoujściu wczoraj złożono 63 nowe wnioski. W ubiegłym roku 1 kwietnia było ich prawie trzy razy więcej.

- Poza osobami, które składają dokumenty przychodzi tez sporo osób z pytaniami dotyczącymi programu - przyznają pracownicy świnoujskiego MOPR. -Pytają jak wypełnić nowy formularz oraz komu dokładnie przysługują świadczenia i kiedy dostaną pieniądze.

Pieniądze rodzicom przyznawane są na tzw. okresy zasiłkowe.

W przypadku świadczenia z programu Rodzina 500 + jest to okres od 1 października do 30 września następnego roku. Jeśli rodzina chce zachować ciągłość wypłat (wniosek jaki złożyła w ubiegłym roku był na okres do 30 września 2017 roku) musi złożyć dokumenty w sierpniu. Wtedy pieniądze dostanie do 31 października.

Natomiast jeśli rodzina złoży nowy wniosek we wrześniu - wypłaty może się spodziewać za dwa miesiące (za październik i listopad) do 30 listopada.

Jeśli wniosek złoży w październiku otrzyma w jednej wypłacie skumulowane pieniądze za październik, listopad i grudzień, najpóźniej do 31 grudnia. Natomiast jeśli rodzice złożą nowy wniosek w listopadzie lub w kolejnych miesiącach nie otrzymają już skumulowanych wypłat (za październik, listopad i grudzień).

Wypłata świadczenia nastąpi od miesiąca złożenia nowego wniosku.

- Te nowe wnioski wcale nie są zbyt skomplikowane - przyznaje Alina M. mama dwójki dzieci. - Poprzednie sprawiały więcej kłopotu - mówi i dodaje, że na wypisanie danych potrzebowała z 20 minut.

Komentarz

Za nami pierwszy dzień składania nowych wniosków o pieniądze z rządowego programu „Rodzina 500+” jakie rodzicom przysługują na kolejny okres zasiłkowy. Był trzy razy spokojniejszy niż ten w ubiegłym roku (choćby przez trzy razy mniejsze kolejki do punktów przyjmowania dokumentów), dwa razy łatwiejszy (bo formularze zostały uproszczone) i parę razy sprawniejszy (bo urzędnicy byli lepiej przygotowani).

Kolejnej i największej fali rodziców i opiekunów punkty przyjmowania wniosków spodziewają się na początku września (rodzice i dzieci wrócą już bowiem z wyjazdów wakacyjnych), ale miesiąc nowych doświadczeń na pewno spowoduje, że i rodzice i urzędnicy łatwiej sobie z problemami wypełniania wniosków będą radzić.

Będą już bowiem wiedzieli na co zwracać uwagę, jakich pytań mogą się spodziewać i gdzie kierować rodziców z ich kłopotami. Doświadczenie bowiem robi swoje - doświadczenie i rodziców i urządników.

Bogna Skarul

Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.