.Nowoczesna chce większej ochrony prawnej dla osób niepełnosprawnych, gejów i lesbijek [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Rozmawiał Jacek Deptuła

.Nowoczesna chce większej ochrony prawnej dla osób niepełnosprawnych, gejów i lesbijek [rozmowa]

Rozmawiał Jacek Deptuła

Rozmowa z Joanną Scheuring-Wielgus, posłanką Nowoczesnej, na temat zmian w Kodeksie karnym.

- W przyszłym tygodniu będzie pani w Sejmie sprawozdawcą projektu nowelizacji Kodeksu karnego. Czego będą dotyczyły proponowane zmiany?
- Tylko trzech, lecz niezwykle ważnych artykułów Kk. Dotychczasowe przepisy chronią prawem ofiary przemocy ze względu na przynależność narodową, rasową, polityczną i wyznaniową. Ja proponuję, by rozszerzyć zapis o ochronę osób ze względu na płeć, niepełno-sprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną. Do tej pory takie osoby nie miały szczególnej ochrony prawnej.

- Jakie to ma znaczenie? Czy do tej pory np. homoseksualiści nie byli objęci ochroną?
- Przestępstwa z nienawiści wobec tych osób nie są ani monitorowane, ani też niewyszczególniane w statystykach. Nie można było zatem zgłosić mowy nienawiści wobec gejów czy osób, które zmieniły płeć. Więcej - Polska jest jednym z nielicznych państw Europy, w którym nie ma nawet definicji mowy nienawiści. Jak tragiczne mogą być skutki prześladowania na tle homofobicznym, dowodzi śmierć 14-latka z Bieżunia przed rokiem. 14-letni uczeń gimnazjum popełnił samobójstwo, a w liście pożegnalnym napisał, że jest zerem. Według matki, chłopiec był przez długi czas szykanowany i dręczony przez rówieśników. A pretekstem do przemocy był styl ubierania się i dbałość o fryzurę, co sprawiało, że był nazywany „pedałem”.

- Czy proponuje Pani wyższe kary za tego rodzaju przestępstwa?
- Nie, pozostają takie same, jak w przypadku przemocy, np. za przynależność rasową czy wyznaniową. Mam satysfakcję, że ten projekt poparło siedemdziesiąt organizacji pozarządowych.

- Organizacje katolickie również?
- Nie pamiętam, tyle ich było, ale sądzę, że tak.

- Pytam dlatego, że posłowie PiS mają wrogi stosunek do innych orientacji seksualnych.
- Dlatego sama jestem ciekawa, jak wypadnie w przyszłym tygodniu dyskusja posłów z innych partii. Mam zamiar swoim sprawozdaniem przekonać posłów PiS, przecież wśród nich też są geje. Badanie przeprowadzone przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego w 2015 roku pokazuje, że skala przestępstw wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych była ponad dwa razy wyższa niż wobec ogólnej populacji.

- Zaskakujące, że do tej pory podobnej szczególnej ochrony nie miały osoby niepełnosprawne.
- Tematyka przemocy wobec osób z niepełnosprawnością nawet nie jest w Polsce badana! Ministerstwo spraw wewnętrznych uwzględnia tę kategorię w statystykach, jednak do 2015 r. żaden przypadek nie został zarejestrowany. Tymczasem w tym wyniki kolejnych badań przeprowadzanych na zlecenie ministerstwa pracy wskazują, że osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową wyjątkowo często są ofiarami przemocy.

Rozmawiał Jacek Deptuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.