Nowy rozkład jazdy pociągów od 11 grudnia. Co się zmieni?

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Nowy rozkład jazdy pociągów od 11 grudnia. Co się zmieni?

Marek Jaszczyński

Nowy rozkład jazdy pociągów wchodzi w życie 11 grudnia i spowoduje kłopoty, szczególnie dla uczniów.

Z redakcją skontaktował się pan Marek z Łobza, który przedstawił problem związany ze zmianami w rozkładzie jazdy pociągów. Poprosił naszą redakcję o interwencję w bardzo ważnej sprawie.

- Zauważyłem zmianę czasu rozkładu odjazdu i przyjazdu pociągów. Stwierdziłem i nie tylko ja, że zmiana porannych pociągów w kierunku Stargardu - tj. dotychczas 5.31 od 11 grudnia br 5.23, dotychczas 7.11 od 11 grudnia 7.32 - jest przeciwko uczniom dojeżdżającym do szkół w Stargardzie. Lekcje w szkołach rozpoczynają się od godz. 8, a co dziecko będzie robiło od godziny 6.11 w Stargardzie, jeśli szkołę otwierają o godz. 7? Następny pociąg jest za późno, gdyż w Stargardzie jest o godz. 8.16. Dodam, że dzwoniłem do pana, który jest między innym odpowiedzialny o nowy rozkład jazdy i rozmawiałem na ten temat. Pan oświadczył, iż jeżeli będą sygnały, to może jeszcze coś skorygują w tej sprawie.

Pierwszeństwo mają pociągi PKP Intercity

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, jako organizatora przewozów. Spytaliśmy, czy jest możliwa korekta rozkładu jazdy zgodnie z sugestiami czytelnika?

- Dokładamy wszelkich starań, by rozkład jazdy jak najlepiej odpowiadał potrzebom mieszkańców w zakresie codziennych dojazdów do pracy i szkół, jak również aby ulegał jak najmniejszym zmianom w kolejnych okresach - odpowiada Marek Mucha. - Odzwierciedleniem są oczekiwane przez województwo godziny odjazdów poszczególnych pociągów, stanowiące podstawę uzgadniania rozkładów jazdy. Jednak szczegółową konstrukcję rozkładu jazdy pociągów wykonuje zarządca krajowej infrastruktury kolejowej, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., z zachowaniem priorytetyzacji rodzajów pociągów, co oznacza, że w pierwszej kolejności rozkład jazdy układany jest dla pociągów ekspresowych (EIP, EIC), następnie dla pospiesznych (IC i TLK), a dopiero wówczas w tzw. wolne sloty trasowane są pociągi regionalne. W rezultacie województwo, jako jeden z wielu organizatorów przewozów kolejowych, ma bardzo ograniczone możliwości wpływania na szczegółowe godziny (minuty) kursowania pociągów.

Pociąg nr 89221 jest jednym z najważniejszych pociągów regionalnych na trasie ze Słupska do Szczecina, gdyż poza dowozem uczniów do Stargardu zapewnia także dojazdy do pracy w Koszalinie i Białogardzie na godz. 7. Dlatego podczas konstrukcji rozkładu jazdy zwracana jest zarządcy infrastruktury szczególna uwaga na właściwe wytrasowanie tego pociągu.

Nowe godziny kursowania pociągu nr 89221 relacji Słupsk Szczecin Główny są wypadkową sytuacji ruchowej (rozkładu jazdy innych pociągów), jaka zaistnieje w nowym rozkładzie jazdy na jednotorowej linii kolejowej nr 202.

Przede wszystkim w nowym rozkładzie jazdy, PKP Intercity zaplanowały uruchomienie nowego pociągu ze Słupska do Przemyśla, który ze Słupska wyjedzie o godz. 5.22, czyli 8 minut po dotychczasowej godzinie odjazdu omawianego pociągu regionalnego do Szczecina. Aby umożliwić przejazd pociągu IC zarządca infrastruktury opóźnił godzinę odjazdu pociągu regionalnego tak, by nie blokował on pociągu pospiesznego oraz by mijanki z innymi pociągami wypadały na stacjach, a nie na szlaku tej jednotorowej linii kolejowej.

Postępowanie takie jest zgodne z przepisami, które stanowią, że pociągi dalekobieżne podczas konstrukcji rozkładu jazdy mają pierwszeństwo przed pociągami regionalnymi.

Skomunikowanie z „Dobrawą”

Jeśli chodzi o przyspieszenie o 8 minut pociągu nr 89233 relacji Koszalin - Szczecin (Łobez odj. godz. 5.23) wynika ono głównie z potrzeby skomunikowania go na stacji Stargard z pociągiem IC 84106 „Dobrawa” do Katowic oraz z pociągiem EIC 8102 „Chrobry” do Warszawy.

- Dzięki temu mieszkańcy np. Łobza będą mieli możliwość kontynuowania podróży w kierunku Warszawy lub Śląska po przesiadce w Stargardzie. Zmiana ta (przyspieszenie o 8 minut) jest na tyle mała, że nie powinna sprawiać podróżnym kłopotów w dotarciu do pracy, czy szkół - czytamy w wyjaśnieniu.

Jest szansa na poprawę

Kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie 12 marca 2017 roku. Uzyskaliśmy obietnicę, że województwo podejmie przy tej okazji próbę uzgodnienia kilkuminutowego przyspieszenia omawianego pociągu od tego dnia, jednak nie można zagwarantować, że wniosek w tej sprawie zostanie uwzględniony przez PKP PLK S.A.

Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl a także bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 19 757.

Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.