Obcokrajowców, którzy już są na Opolszczyźnie, traktujemy życzliwie, ale o kolejnych nie marzymy

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Obcokrajowców, którzy już są na Opolszczyźnie, traktujemy życzliwie, ale o kolejnych nie marzymy

Krzysztof Ogiolda

To jeden z wniosków, jakie wynikają z badań przeprowadzonych na Śląsku Opolskim przez studentów polish studies w Instytucie Filologii Angielskiej UO. Pytali mieszkańców regionu, co wiedzą o Hiszpanii, Ukrainie, Turcji i Chinach i jak postrzegają gości z tych krajów, którzy studiują i pracują u nas.

W ramach polish studies uczą się i spędzają razem sporo wolnego czasu studenci z Polski i z innych krajów. Wszyscy doskonalą swój angielski, a goście z zagranicy uczą się także polskiego i poznają naszą kulturę. Postanowili razem – pod kierunkiem dr Marzanny Pogorzelskiej - zbadać nastawienie mieszkańców regionu do przedstawicieli czterech nacji, których przedstawiciele studiują i pracują na Opolszczyźnie. Metodą bezpośredniego wywiadu przepytali 200 osób, które mają kontakt z obcokrajowcami.

- Zależało nam, by poprzez badania poprawić stosunki między mieszkańcami i studentami oraz osobami pracującymi z zagranicy – mówi polska studentka Maria Walentek, uczestniczka badań. - O stosunek do przybyszów pytaliśmy m.in. w zakładach pracy, gdzie przybysze z innych krajów są zatrudnieni, i w miejscach publicznych.

- Pomysł na te badania to był efekt burzy mózgów – przyznaje Semet Emin z Chin. -Uznaliśmy, że dzięki badaniom nie tylko uda nam się dowiedzieć, co Opolanie o nas myślą, ale też wyjść do ludzi i zawrzeć więcej znajomości z Polakami.

Okazało się, że jesteśmy mniej zamknięci, niż się nas na co dzień postrzega i niż sami siebie często na co dzień widzimy.

  • Z badań studentów wynika, że jesteśmy bardziej otwarci, niż nam samym to się wydaje, gdy przychodzi do oceny rodaków.

 

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.