Od piątku szczegółowe kontrole na przejściach granicznych

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Izabela Krzewska

Od piątku szczegółowe kontrole na przejściach granicznych

Izabela Krzewska

Rozmowa z mjr. Katarzyną Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę strefy Schengen będą podlegać szczegółowej odprawie. Jakie są tego powody?

To efekt nowelizacji Kodeksu Granicznego Schengen, która jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne. Nowe regulacje zobowiązują państwa członkowskie do tego, żeby obowiązkowo sprawdzać wszystkie osoby wjeżdżające na terytorium strefy Schengen, jak i opuszczające ją.

Jak odprawa wygląda teraz?

Do tej pory osoby z prawem do swobodnego przemieszczania się podlegały tzw. minimalnej kontroli. Polegała ona na weryfikacji dokumentów: sprawdzeniu, czy są one autentyczne i czy należą do osoby, która je okazywała. Natomiast od piątku, 7 kwietnia, wszystkie osoby przekraczające granice zewnętrzną, na wszystkich przejściach (zarówno drogowych, morskich, jak w portach lotniczych), będą podlegały szczegółowej kontroli, czyli sprawdzeniu w dostępnych bazach danych, czy taka osoba nie jest niepożądana w naszym kraju, czy nie figuruje jako osoba poszukiwana przez jakiś wymiar sprawiedliwości - podobnie jak odbywa się obecnie odprawa np. obywateli Białorusi.

Na jakich przejściach granicznych w województwie podlaskim należy spodziewać się szczegółowych odpraw?

Na granicy zewnętrznej, czyli wszystkich przejściach, które u nas funkcjonują: na przejściu drogowym w Białowieży, Bobrownikach, Kuźnicy, Połowcach; przejściu kolejowym w Kuźnicy i Siemianówce, a także przejściach sezonowych, to jest w Rudawce na Kanale Augustowskim.

Czy szczegółowe kontrole znacząco wydłużą czas odprawy, a tym samym - kolejki na przejściach granicznych?

Wiedząc o tym, że będzie wprowadzona zmiana przepisów, przeprowadziliśmy pilotaż. Pokazał on, że na naszych przejściach granicznych nowe regulacje nie wpłynęły znacząco na wydłużenie czasu odprawy granicznej. W tej chwili trwa około dwóch minut i tyle będzie trwała. 90 procent osób przekraczających granicę na naszych przejściach to obywatele państw trzecich (Białorusi), którzy już teraz podlegają szczegółowej kontroli. Na tę chwilę nie przewidujemy w naszym województwie znaczącego wydłużenia czasu oczekiwania. Będziemy jednak analizować natężenie ruchu granicznego i - w razie potrzeby - reagować, aby usprawnić odprawę graniczną. Na pewno większe zmiany będą dotyczyć portów lotniczych. Osoby, które wybierają się np. do Turcji, Egiptu, USA czy Kanady, ze względu na szczegółowe kontrole powinny zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

A na przykład do Niemiec?

Do Niemiec pojedziemy na starych zasadach, bo nowe rozporządzenie dotyczy zewnętrznych granic UE.

Ile obecnie czeka się na przekroczenie granicy Polski na terenie woj. podlaskiego?

Kolejki zależą od pory dnia i dnia tygodnia. Popołudniu, rano i przed weekendem ruch jest większy. Wtedy na przekroczenie granicy np. w Kuźnicy trzeba poczekać jedną-dwie godziny. W ciągu dnia odprawa odbywa się raczej na bieżąco. Średnio na dobę we wszystkich naszych przejściach granicę przekracza 13 315 osób. Aktualne czasy oczekiwań na przejściach granicznych możemy sprawdzać na portalu granica.gov.pl oraz aplikacji granica.

Do kiedy będą obowiązywać nowe regulacje?

Obowiązują one bezterminowo. Zostały wprowadzone Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.