Od stycznia nowego roku elektroniczne recepty będą obowiązkowe

Czytaj dalej
Alicja Cichocka-Bielicka

Od stycznia nowego roku elektroniczne recepty będą obowiązkowe

Alicja Cichocka-Bielicka

E-recepty to dla pacjenta wygoda, a lekarza oszczędność czasu. Dlaczego medycy podchodzą do nich jak do jeża?

Z danych na drugą połowę listopada wynika, że tylko 5 procent recept w regionie wystawiono w formie elektronicznej.

Tymczasem od stycznia nowego roku elektroniczne recepty stają się obowiązkowe. Tradycyjny druk lekarz wystawi tylko w wyjątkowych sytuacjach. W Kujawsko - Pomorskim Oddziale NFZ w Bydgoszczy uspokajają, że liczba e - recept, wystawiających je lekarzy oraz ośrodków, które włączają się w cyfryzację systematycznie rośnie.

Pytanie, czy medycy tylko testują system, czy faktycznie wprawiają się w ich wystawianie i dlaczego tak się z tym ociągają? Według samych lekarzy do e - recept zniechęcają programy jakie posiadają przychodnie do ich obsługi, nie wszystkie są intuicyjne, a przez to przyjazne.

Chlubne wyjątki

Są jednak w Toruniu takie przychodnie, gdzie pacjenci pełnymi garściami korzystają z udogodnień cyfryzacji. Tak jest w „Przychodni Rodzinnej” przy ul. Broniewskiego, gdzie tylko w październiku 80 procent recept jakie otrzymali pacjenci wystawiono właśnie w formie elektronicznej.

- E - recepta to oszczędność czasu dla lekarza, a dla pacjenta wygoda - podkreśla Marcin Marcinkowski z kierownictwa tego ośrodka.

E - recepty nie należy się bać, co więcej, jeśli nasz lekarz nie wychodzi z inicjatywą warto samemu poprosić o elektroniczną wersję.

Cyfrowa rewolucja

E - recepta to duża wygoda. Pacjent od lekarza wychodzi z czterocyfrowym PIN-em. Do realizacji recepty poza numerem PESEL nie potrzebuje nic więcej.

W dodatku, jeśli posiada Internetowe Konto Pacjenta lekarz nie musi podawać choremu PIN-u, bo w momencie wystawienia e - recepty dostaje on numer w wiadomości SMS na telefon lub e - mail na skrzynkę elektroniczną. Na tej podstawie, znając numer PESEL farmaceuta wydaje leki. E - recepta to znacznie więcej udogodnień. Trudno ją zgubić, aptekarz nie musi się domyślać co napisał na druku medyk. Nie ma też konieczności wykupowania wszystkich medykamentów przepisanych na jednej recepcie, bo „niewykupione przepadają”. E - recepta pozwala każdy lek kupić w innym czasie i innej aptece, bez odpisów czy utraty refundacji.

Nie ma się czego bać

Nowy system upraszcza też realizację recept na leki powtórkowe w chorobach przewlekłych. Pacjent z cukrzycą czy nadciśnieniem zamawia leki i jeśli posiada konto IKP w ogóle nie musi fatygować się do ośrodka, bo w momencie wystawienia recepty numer otrzyma przez SMS.

Obowiązek wystawiania e - recept wchodzi 8 stycznia.

Alicja Cichocka-Bielicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.