Odblaski ratują życie, ale nie wszystkie skutecznie

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Neonow
Izabela Krzewska

Odblaski ratują życie, ale nie wszystkie skutecznie

Izabela Krzewska

Inspekcja handlowa wzięła pod lupę akcesoria odblaskowe. Wyniki badań laboratoryjnych pokazały, że mają zaniżony współczynnik iluminacji, co oznacza, że pieszy nie jest odpowiednio widoczny, gdy idzie poboczem.

Pieszy na poboczu, poza terenem zabudowanym, po zmierzchu jest jak duch - dla kierowców praktycznie niewidzialny. Z odległości 20 metrów kierowca nie wiele już może zrobić. Opaski, kamizelki, przywieszki, naszywki i znaczki fluorescencyjne do naklejenia na ubranie sprawiają, że jesteśmy widoczni już nawet 150 metrów.

Ze statystyk podlaskiej policji wynika, że od wejścia w życie przepisów nakładających na pieszych obowiązek noszenia odblasków w opisanej wyżej sytuacji, liczba wypadków drogowych z ich udziałem znacznie spadła. Dlaczego? Tego m.in. dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.