Norbert Ziętal

Oszustwo na Orlen. Przestępcy ponownie zaatakowali, tym razem przez Facebook

Sponsorowany post na Facebooku oferujący rzekome inwestycje w stacje paliw Orlenu. Fot. Archiwum Sponsorowany post na Facebooku oferujący rzekome inwestycje w stacje paliw Orlenu.
Norbert Ziętal

Fałszywe oferty oferujące spore zyski z inwestycji z Orlenem ponownie pojawiły się w Internecie. Tym razem są to sponsorowane posty na portalu społecznościowym Facebook. PKN Orlen odcina się od nich i zapowiada kroki prawne.

"Chcesz zarabiać? Orlen stworzył własny dział inwestycyjny, z którym współpracować będzie mógł absolutnie każdy. Według szacunków ekspertów już pierwszego miesiąca inwestorzy będą mogli otrzymać od 25 000 zł!" - zachęcają naciągacze. Następnie precyzują, że zostanie otwartych "100 stacji benzynowych w całej Europie, z których zwykli Polacy będą otrzymywać pieniądze".

Na zdjęciu do tej "oferty" wykorzystane jest logo Orlenu, ponadto jednego z dużych banków. Co najdziwniejsze, zamieszczono również logo i adres... firmy meblarskiej, sugerujące, że ona jest nadawcą postu.

W innych wariancie posta, przedstawiony jest polski sportowiec, którzy rzekomo już skorzystał z oferty i zarabia niezłe pieniądze.

To kolejna forma wyłudzenia pieniędzy, wykorzystująca markę i siłę PKN Orlen. Wiosną oszuści atakowali m.in. ofertami e-mailowymi. Obecnie pojawiły się posty sponsorowane na Facebooku.

Po tym, jak klikniemy link z ofertą i podamy swoje dane, istnieje niebezpieczeństwo, że zostaną one wykorzystane do wyłudzenia pieniędzy na nasze konto. Niewykluczone również, że sami nieświadomie zaciągniemy niekorzystne zobowiązania finansowe. Udostępnione przez nas dane mogą również posłużyć do innych przestępstw.

- PKN Orlen nie wysyła do potencjalnych klientów żadnych mailingów zachęcających do inwestycji w instrumenty finansowe oferujące wyjątkowo szybkie i wysokie zyski. Autorzy mailingów i publikacji online podszywają się m.in. pod program dla akcjonariuszy indywidualnych PKN Orlen – „ORLEN w Portfelu”. Wykorzystują, również wizerunek Koncernu zachęcając do inwestowania w kryptowaluty lub proponując fałszywe inwestycje w handel ropą i gazem - twierdzi koncern w oficjalnym komunikacie.

PKN Orlen na bieżąco podejmuje kroki prawne w sprawach tego typu oszustw. Radzi zachowanie szczególnej ostrożności.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.