Oto giganci gospodarki regionu radomskiego [ZŁOTA SETKA]

Czytaj dalej
Janusz Petz

Oto giganci gospodarki regionu radomskiego [ZŁOTA SETKA]

Janusz Petz

Już po raz dziewiąty redakcja „Echa Dnia” przygotowała listę 100 największych przedsiębiorstw regionu radomskiego. „Złota Setka” ma już swoją pozycję wżyciu biznesowym naszego regionu. Jest to jedyny ogólnodostępny przewodnik po lokalnej gospodarce.Wierzymy, że prezentowane co sezon wyniki naszych firm będą coraz lepsze, a przedsiębiorcom nie zabraknie chęci i pomysłów na osiąganie kolejnych sukcesów. W tegorocznym rankingu uwzględniliśmy sprawozdania finansowe firm za 2015 rok.

Skąd dane?
Podczas zbierania danych najczęściej zadawanym pytaniem jest” po co to robimy ? Najbardziej oczywistą odpowiedź jest taka, że chcemy promować jawność życia gospodarczego. Główny Urząd Statystyczny dostarcza jedynie ogólnej wiedzy na temat procesów gospodarczych, nie daje natomiast możliwości przyjrzenia się z bliska pojedynczym firmom, które niekiedy mają ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne w lokalnym środowisku. Ranking pokazuje czyje samochody, mieszkania albo artykuły spożywcze zyskują najwięcej klientów. To także użyteczna wiedza dla pracowników, którzy w zależności od wyników mogą mieć podstawy do roszczeń płacowych. Zestawienie pokazuje, czy właściciel ma z czego podzielić się zyskiem ze swoimi pracownikami. Głównym źródłem informacji na temat przychodów, zysków lub straty firmy, albo wielkości zatrudnienia są sprawozdania finansowe i dodatkowe dokumenty składane w siedzibie Sądu Rejonowego XIV Wydziału Gospodarczego KRS w Warszawie. Niektóre z firm nie mają obowiązku składać takich sprawozdań w sądzie, ale za to na przykład ustawa nakłada na nich obowiązek publikowania raportów rocznych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. To kolejne źródło skąd uzyskujemy dane.

W tym roku po raz pierwszy skorzystaliśmy też z usług wyspecjalizowanej firmy zajmującej się udostępnianiem raportów finansowych firm. Wreszcie rozsyłaliśmy ankiety do przedsiębiorstw, co których mieliśmy podejrzenia, że osiągają ponadprzeciętne przychody. Obiektami naszego zainteresowania było ponad 1000 firm zarejestrowanych w regionie radomskim. Niektóre z nich powinny znaleźć się w naszym zestawieniu, ale nie udało nam się uzyskać danych za 2015 rok, choć wyniki lat wcześniejszych pokazywały bardzo duże przychody. Powodem nieumieszczenia takich firm mogły być opóźnienia w złożeniu sprawozdania finansowego, albo problemy z przyjęciem dokumentów przez referendarzy sądowych i nieudostępnianiem akt konkretnej firmy.

Firmy w powiatach
Aż 62 przedsiębiorstwa z naszej „Złotej Setki” mają swoją siedzibę właśnie w Radomiu. O lokalizacji firmy decydują różne względy: rynek pracy, dostarczający potrzebnych fachowców, uzbrojone tereny pod inwestycje, ale też względy historyczne. W ubiegłej epoce duże firmy powstawały zazwyczaj w największych miastach, choć kadrę stanowili w dużej mierze robotnicy, dojeżdżający tam z mniejszych miejscowości.Co ciekawe, bardzo podobne proporcje są w zestawieniu liczby osób osiągających wciągu roku po- nadmilionowe dochody w regionie. Na 100 osób, które w urzędach skarbowych w Radomskiem wykazują dochód w wysokości ponad 1 miliona złotych, corocznie około 60 rozlicza się w dwóch radomskich skarbówkach.Po największych gigantach gospodarczych z minionej epoki pozostały w Radomiu dwa wielkie przedsiębiorstwa, które nie zmieniły znacznie profilu swojej działalności: PHU Polski Tytoń (obecnie PT Dystrybucja) oraz Imperial Tobacco Polska Manufacturing, czyli dawna radomska „tytoniówka”. Szczególne miejsce na mapie gospodarczej zajmuje powiat grójecki z bardzo niskim bezrobociem. To zasługa olbrzymiego przemysłu przetwórstwa rolno - spożywczego. W otoczeniu sadownictwa jest też dużo firm sprzedających maszyny, nawozy i środki ochrony roślin w całej Polsce.

Janusz Petz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.