Patriotyzm znaczy odpowiedzialność

Czytaj dalej
Fot. Archiwum

Patriotyzm znaczy odpowiedzialność

Tak sobie myślę, że jedyną rzeczą, która sprawia, że jesteśmy Polakami, a nie Włochami czy Japończykami jest fakt, że w wyniku bardziej bądź mniej szczęśliwego zbiegu okoliczności urodziliśmy się w określonej szerokości i długości geograficznej. Zwykły fart. Albo pech - zależnie od punktu widzenia.

Nie musieliśmy przecież pół życia walczyć o jakiś kawałek ziemi, ani ciężko pracować, żeby odkupić od jakiegoś księstwa niewielki zamek, na którym moglibyśmy wywiesić własną flagę. Nie przebyliśmy oceanu, ani nie musieliśmy walczyć na uchodztwie o prawo powrotu do rodzinnych ziem. Dostaliśmy to wszystko niejako... z urzędu.

Tylko z tego? I tak przecież niewielu z nas to docenia. Naszą ojczyznę i wszystko, co nam daje (lub zabiera) traktujemy jako coś, co należy nam się jak psu kość. Zupełnie, jakby to było do nas przypisane.

Kto z nas pomyśli czasem o tych, dla których słowa ojczyzna i patriotyzm to nie były puste slogany, ale wartości w imię których przelewana była krew? Może warto właśnie teraz, w przededniu radosnego Święta Niepodległości pochylić się nad tym wszystkim. I wziąć choćby małą odpowiedzialność za to, co wokół nas się dzieje. Bo to właśnie odpowiedzialność (za siebie i kolejne pokolenia) jest dziś tym, co możemy ofiarować ojczyźnie bez konieczności oddawania życia...

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.