Patrząc na Wschód. Już za tydzień rusza wiejski festiwal literacki

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radek Nowacki/czarnybocian.com
Agata Sawczenko

Patrząc na Wschód. Już za tydzień rusza wiejski festiwal literacki

Agata Sawczenko

Wymyślili sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. I udaje im się to zorganizować. To Piotr Brysacz - dziennikarz i wydawca oraz Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Dokładnie za tydzień (14 sierpnia) rusza ich festiwal literacki Patrząc na Wschód.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

Reporterzy i nie tylko

- Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski - mówi Piotr Brysacz. - I taką imprezę powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem.

Do tej pory zorganizowali cztery edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska, Marcin Meller. Teraz czas na kolejną

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili tę naszą wiejską imprezę, w roku 2018 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 1800 osób.

Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Festiwal organizowany jest bez ministerialnych dotacji, za to ze wsparciem ludzi dobrej woli, którzy poprzez zbiórkę publiczną ogłaszaną co roku współfinansują to wydarzenie.

Powołano także do życia festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat, którego nakładem ukazało się do tej pory dziewięć książek, ze sprzedaży których dochód przeznaczany jest także na wsparcie festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu będą miały miejsce premiery książek wydanych w wydawnictwie Paśny Buriat:

Magia atmosfery

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? - Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu - mówi Piotr Brysacz.
Festiwalowi towarzyszył będzie kiermasz książek i rękodzieła oraz produktów lokalnych.

Goście tegorocznej edycji festiwalu

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in. spotkania z:

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, poza spotkaniami, odbędzie się także:

Organizatorami festiwalu są dwie osoby - Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.
Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016), Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie (2018). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.

Program festiwalu literackiego Patrząc na Wschód

14 sierpnia (środa)

15 sierpnia (czwartek)

16 sierpnia (piątek)

17 sierpnia (sobota)

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.