Pieniądze już wypłaciła gmina Grudziądz. Dla 334 dzieci

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Aleksandra Pasis

Pieniądze już wypłaciła gmina Grudziądz. Dla 334 dzieci

Aleksandra Pasis

- Przelewy „poszły” już do 207 rodzin na łączną kwotę ponad 160 tys. zł - podkreśla Andrzej Janke, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gm. Grudziądz. - Kolejna transza jest właśnie przygotowywana.

W pozostałych urzędach powiatu i w mieście pieniądze będą wypłacane w ostatnim tygodniu kwietnia i w połowie maja.

Cały czas do opieki społecznej wpływają wnioski od rodzin, które ubiegają się o 500 zł na dzieci. Większość rodziców składa je tradycyjnie - na papierze. - Złożono u nas ponad 4,5 tysiąca formularzy - mówi Monika Łagoda, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. - Ponad tysiąc drogą elektroniczną.

Pracownicy MOPR-u na bieżąco rejestrują i weryfikują dane zawarte w dokumentach, by w dalszej kolejności przygotowywać decyzje potwierdzające lub odmawiające przyznanie świadczenia. - Mamy już 270 projektów decyzji - dodaje dyrektor Łagoda. - Pierwsze wypłaty pieniędzy planujemy w ostatnim tygodniu kwietnia.

Jak zauważają urzędnicy, najczęstszymi błędami w formularzach jest brak danych osobowych i adresowych. - Jest też sporo nieścisłości jeśli chodzi o wykazywanie dochodów. Takie braki uzupełniamy na bieżąco w momencie składania druków przez rodziców - dodaje dyrektor Monika Łagoda.

Gdy ruszą wypłaty, do kasy grudziądzkiego MOPR-u zostawiane oddelegowany dodatkowy pracownik. Monika Wróbel, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grucie: - Decyzje będziemy rozsyłali w przyszłym tygodniu.

Dotychczas urzędnicy przyjęli tutaj ponad 400 wniosków. - Tylko 19 wpłynęło drogą elektroniczną, ale aż 12 z nich wymagało korekty - wyjaśnia Monika Wróbel.

Najczęstsze błędy? - Wielu rodziców nie ubiega się o przyznanie 500 zł na pierwsze dziecko, a w formularzu je wpisuje - dzieli się Monika Wróbel.

Najmniej wniosków za pomocą internetu, bo tylko 8, trafiło do tej pory do GOPS-u w Świeciu nad Osą. W sumie złożono tutaj blisko 300 wniosków. - Wypłaty planujemy na połowę maja - mówi Małgorzata Deręgowska, kierownik GOPS-u w Świeciu nad Osą. - Pieniądze dostaną praktycznie wszyscy, którzy wnioskowali.

Ponad pół tysiąca druków od rodziców przyjęli urzędnicy z GOPS-u w Łasinie. - Na 28 kwietnia planujemy wypłaty dla pierwszych 120 złożonych i zweryfikowanych wniosków - mówi Barbara Heinrich, kierownik GOPS-u w Łasinie.

Sprecyzowanego terminu wypłat pieniędzy nie ma jeszcze w gminie Rogóźno. Tutaj wpłynęło dotąd 260 formularzy, z czego 15 drogą elektroniczną. - Jesteśmy na etapie ich weryfikacji - mówi Katarzyna Dudek, kierownik GOPS-u w Rogóźnie.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.