Pieniądze już wypłaciła gmina Grudziądz. Dla 334 dzieci

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Aleksandra Pasis

Pieniądze już wypłaciła gmina Grudziądz. Dla 334 dzieci

Aleksandra Pasis

- Przelewy „poszły” już do 207 rodzin na łączną kwotę ponad 160 tys. zł - podkreśla Andrzej Janke, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gm. Grudziądz. - Kolejna transza jest właśnie przygotowywana.

W pozostałych urzędach powiatu i w mieście pieniądze będą wypłacane w ostatnim tygodniu kwietnia i w połowie maja.

Cały czas do opieki społecznej wpływają wnioski od rodzin, które ubiegają się o 500 zł na dzieci. Większość rodziców składa je tradycyjnie - na papierze. - Złożono u nas ponad 4,5 tysiąca formularzy - mówi Monika Łagoda, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. - Ponad tysiąc drogą elektroniczną.

Pracownicy MOPR-u na bieżąco rejestrują i weryfikują dane zawarte w dokumentach, by w dalszej kolejności przygotowywać decyzje potwierdzające lub odmawiające przyznanie świadczenia. - Mamy już 270 projektów decyzji - dodaje dyrektor Łagoda. - Pierwsze wypłaty pieniędzy planujemy w ostatnim tygodniu kwietnia.

Jak zauważają urzędnicy, najczęstszymi błędami w formularzach jest brak danych osobowych i adresowych. - Jest też sporo nieścisłości jeśli chodzi o wykazywanie dochodów. Takie braki uzupełniamy na bieżąco w momencie składania druków przez rodziców - dodaje dyrektor Monika Łagoda.

Gdy ruszą wypłaty, do kasy grudziądzkiego MOPR-u zostawiane oddelegowany dodatkowy pracownik. Monika Wróbel, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grucie: - Decyzje będziemy rozsyłali w przyszłym tygodniu.

Dotychczas urzędnicy przyjęli tutaj ponad 400 wniosków. - Tylko 19 wpłynęło drogą elektroniczną, ale aż 12 z nich wymagało korekty - wyjaśnia Monika Wróbel.

Najczęstsze błędy? - Wielu rodziców nie ubiega się o przyznanie 500 zł na pierwsze dziecko, a w formularzu je wpisuje - dzieli się Monika Wróbel.

Najmniej wniosków za pomocą internetu, bo tylko 8, trafiło do tej pory do GOPS-u w Świeciu nad Osą. W sumie złożono tutaj blisko 300 wniosków. - Wypłaty planujemy na połowę maja - mówi Małgorzata Deręgowska, kierownik GOPS-u w Świeciu nad Osą. - Pieniądze dostaną praktycznie wszyscy, którzy wnioskowali.

Ponad pół tysiąca druków od rodziców przyjęli urzędnicy z GOPS-u w Łasinie. - Na 28 kwietnia planujemy wypłaty dla pierwszych 120 złożonych i zweryfikowanych wniosków - mówi Barbara Heinrich, kierownik GOPS-u w Łasinie.

Sprecyzowanego terminu wypłat pieniędzy nie ma jeszcze w gminie Rogóźno. Tutaj wpłynęło dotąd 260 formularzy, z czego 15 drogą elektroniczną. - Jesteśmy na etapie ich weryfikacji - mówi Katarzyna Dudek, kierownik GOPS-u w Rogóźnie.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.