PiS znów chce darmowej komunikacji miejskiej dla licealistów. A prezydent i większościowe KO znów sceptyczne

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

PiS znów chce darmowej komunikacji miejskiej dla licealistów. A prezydent i większościowe KO znów sceptyczne

Tomasz Mikulicz

Nie zrezygnujemy! Choćbyśmy mieli czekać aż zmieni się prezydent - twierdzi Henryk Dębowski z PiS. Po raz kolejny próbuje przekonać władze do tego, by licealiści mogli za darmo jeździć autobusami. I po raz kolejny bezskutecznie.

Częstochowa, Szczecin, a ostatnio też Łomża. W tych miastach wprowadzono darmową komunikację miejską dla uczniów szkół średnich. Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski po raz kolejny chce przekonać władze miasta, by tak samo było również w Białymstoku.

- Radny Dębowski ma pomysły na rozdawanie, a nie ma na zarabianie. Proponuję, żeby skupił się na tym - i tu będę mu bardzo kibicował - by rząd zrekompensował straty, jakie poniosą samorządy przez zmiany w podatkach (władze miasta twierdzą, że będzie to 150 mln zł rocznie - przyp. red.) - komentuje prezydent Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok: Darmowa komunikacja miejska dla licealistów? PiS chce, prezydent mówi nie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jednocześnie podkreśla, że decyzja należy oczywiście do rady miasta. Kiedy PiS próbował wprowadzić ten punkt na lutowej sesji, został on zdjęty przez większościową Koalicję Obywatelską. I do tej pory na sesję nie powrócił.

- PiS uprawia populizm. Łomża jest pięć razy mniejsza od Białegostoku. Inna jest więc skala - komentuje przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO.

Czytaj też: Radny PiS chce, by bezrobotni w Białymstoku jeździli za darmo autobusami BKM

I podobnie jak prezydent mówi o 150 mln zł, o które uboższy będzie przyszłoroczny i kolejne budżety. - To na pewno nie jest odpowiedni czas na tego typu decyzje - mówi.

W poprzedniej kadencji większościowe wówczas PiS wprowadziło darmowe przejazdy dla uczniów podstawówek i wygaszanych gimnazjów. - Oczywiście nie będziemy znosić tej ulgi. Osobiście chciałbym, by wszyscy jeździli za darmo, jednak rolą radnych jest, by podejmować decyzje odpowiedzialnie - podkreśla Prokorym.

Czytaj też: Białostoccy uczniowie za darmo komunikacją miejską. Od 1 września. Tak zadecydowali radni

Henryk Dębowski komentuje, że PiS od początku mówiło, że darmowa komunikacja dla uczniów szkół podstawowych jest pierwszym etapem do tego, aby w konsekwencji wszyscy mieszkańcy jeździli bezpłatnie.

- I tego słowa dotrzymamy. Choćbyśmy mieli czekać aż zmieni się prezydent, to w tej sprawie słowa dotrzymamy. Pieniądze się znajdą, bo wystarczy nimi oszczędnie gospodarować. Można sobie choćby odpuścić organizowanie pikników na jesień, w okresie kampanii wyborczej, jak też podróży po Polsce czy za granicę. Z bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców nie zrezygnujemy ! - mówi.

Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.