Andrzej Matys

PIT niższy o 1 proc. uderzy w budżety miast i gmin. Samorządy mniej zbudują, bo zapłacą za obietnice rządu

PIT niższy o 1 proc. uderzy w budżety miast i gmin. Samorządy mniej zbudują, bo zapłacą za obietnice rządu Fot. Archiwum
Andrzej Matys

Samorządowcy alarmują, że stracą miliony złotych, które wpływały do budżetów miast i gmin z tytułu podatku PIT. Będzie to efekt realizacji części programu „Piątka PiS”.

Zerowa stawka PIT dla osób do 26 lat, obniżka stawki podatku dochodowego z 18 do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodów (czyli niższy podatek dla aktywnych zawodowo) - te pomysły rządu zostały dobrze przyjęte. Ale oznaczają mniejsze wpływy nie tylko do budżetu centralnego, ale i do budżetów lokalnych.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Jeżeli rząd i Kaczyński tak lekką ręką rozdają pieniądze przed wyborami, to niech dadzą teraz samorządom na to konkretne pieniądze. A tak reformę szkolnictwa wprowadził rząd, a zapłacił za nią samorząd, podwyżki dla personelu medycznego wprowadził rząd, a zapłaciły szpitale z własnego budżetu. Jest decyzja o płatności, to niech od razu idzie za tym konkretny przelew - jak jest taki hojny, to niech za to płaci sam. Czemu rząd ma decydować o finansach samorządów ?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.