PKP planuje budowę dwóch nowych przystanków. Ile wynosi średnia odległość między stacjami?

Czytaj dalej
Kamila Roznowska

PKP planuje budowę dwóch nowych przystanków. Ile wynosi średnia odległość między stacjami?

Kamila Roznowska

7 km. Tyle wynosi średnia odległość między stacjami kolejowymi w kraju. Zagęszczenie tej sieci w aglomeracjach jest większe, ale to też nie jest regułą. W naszym regionie przejazd między poszczególnymi stacjami np. na trasie Bielsko – Biała – Pszczyna trwa ok. 5 minut (Koleje Śląskie). W 2023 roku możemy doczekać się dwóch nowych przystanków. Mają powstać w Katowicach przy ul. Damrota i ul. Morawy.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do modernizacji linii E 65 na odcinku Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice Dziedzice Zebrzydowice(granica państwa). Dzięki tej inwestycji zostaną m.in. dobudowane dwa nowe tory na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny – Katowice – Katowice Ligota. Poza tym powstaną dwa nowe perony (w Sosnowcu Głównym oraz Katowicach Szopienicach Południowych) oraz dwa nowe przystanki osobowe. Te ostatnie miałyby zostać zlokalizowane w Katowicach przy ul. Damrota oraz przy ul. Morawy.

- Obecnie trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych, a kolejnym etapem będzie opracowanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniami na budowę. Według wstępnego harmonogramu roboty budowlane powinny się rozpocząć najwcześniej w 2018 roku pod warunkiem uzyskania unijnego dofinansowania – informuje Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PKL.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace modernizacyjne miałyby się zakończyć w 2023 roku.

- Podstawowym celem tego projektu jest oddzielenie kolejowego ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego na terenie katowickiego węzła kolejowego. Pozwoli to na zwiększenie ilości pociągów, a budowa nowych przystanków osobowych zwiększy dostęp podróżnych do oferty przewozowej – dodaje Karniewski.

Trasa Katowice - Gliwice
Create your own infographics

Stacje średnio co 7 km

Paweł Rydzyński, dyrektor ds. projektów transportowych Zespołu Doradców Gospodarczych TOR mówi, że przeciętna odległość między stacjami i przystankami kolejowym w Polsce wynosi ok. 7 km. Zazwyczaj w rejonach metropolii gęstość tych sieci jest większa, jednak wcale nie jest to reguła.

- Na przykład na terenie aglomeracji trójmiejskiej, pomiędzy Gdańskiem, Sopotem, Gdynią i Rumią, gdzie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej kursują po torach całkowicie wydzielonych dla ruchu aglomeracyjnego, przeciętna odległość wynosi ok. 1,5 km, a przystanki są rozłożone w miarę równomiernie. Jednak dla odmiany, na otwartej pół roku temu linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, liczącej 17 km i położonej w całości na terenie Gdańska, odległości pomiędzy przystankami wahają się od niespełna 700 m do blisko 3 km. Jest to w dużej mierze związane z faktem, że wzdłuż tej ostatniej linii dopiero zaczynają powstawać nowe osiedla mieszkalne czy biurowe i zapewne za kilka lat rozgorzeje dyskusja na temat konieczności budowy nowych przystanków – zauważa Rydzyński.

Natomiast w aglomeracji warszawskiej (ruch aglomeracyjny również jest wydzielony, a długość trasy wynosi ok. 40 km) m.in. na trasie Warszawa Rembertów i Grodzisk Mazowiecki średnia odległość między przystankami wynosi ok. 2,75 km. I jest mniejsza od przeciętnego dystansu w samej stolicy, gdzie pociągi zatrzymają się średnio co ok. 2,89 km.

- Bierze się to m.in. stąd, że odległość pomiędzy stacjami Warszawa Rembertów i Warszawa Wschodnia wynosi aż 7,5 km, bez żadnych przystanków pośrednich. Ale z drugiej strony, akurat ten odcinek przebiega przez tereny słabo zurbanizowane, położone z dala od osiedli mieszkaniowych – wyjaśnia Paweł Rydzyński.

A jak to wygląda w naszym regionie?

Bywają odcinki, na których pociągi zatrzymują się co ok. 5 minut (tyle Kolejom Śląskim zajmuje przeciętnie przejazd między np. Pszyczną a Piaskiem, albo katowickim Brynowem a centrum miasta). Zdarza się jednak, że odległość między następnymi przystankami wydłuża się do 10 minut.

Specjalista TOR zauważa, że ciekawym przykładem w naszym województwie jest linia kolejowa przebiegająca przez Tychy. Kiedy w 2012 roku zakończono jej modernizację i dobudowano nowe przystanki, stacje na trasie Tychy – Tychy Lodowisko znajdują się średnio co 1,13 km. Rekordowo minimalna odległość występuje między stacjami Tychami Grota Roweckiego a Al. Bielską i wynosi… 400 m.

- Nie można kategorycznie przesądzać, że jest to jedynie słuszna droga. Lokalizacja nowych przystanków musi być ściśle uzależniana od otoczenia linii kolejowej: bliskości domów mieszkalnych, biur, możliwości utworzenia węzłów przesiadkowych. Trzeba pamiętać, że nie tylko w przewozach dalekobieżnych, ale również w ruchu aglomeracyjnym bardzo liczy się krótki czas przejazdu, dzięki któremu transport szynowy może podjąć rywalizację z samochodami. A każdy dodatkowy przystanek powoduje wydłużenie czasu jazdy o ok. 2 minuty – komentuje Rydzyński.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy

Przypomnijmy, że od niedzieli 13 marca zostaną wprowadzone korekty dotychczasowego rozkładu jazdy. Nowy harmonogram odjazdów będzie obowiązywał do 11 czerwca.

Na największe utrudnienia w kursowaniu pociągów muszą przygotować się pasażerowie podróżujący między Bielskiem Białą a Katowicami. Powodem są prace torowe, które będą realizowane tam przez zarządcę infrastruktury.

Problemy nie ominą także mieszkańców jeżdżących na trasie Gliwice – Katowice. Tam ze względu na prace prowadzone w rejonie stacji w Gliwicach i na przyległym szlaku do Zabrze, przepustowość linii będzie ograniczona.

Pełną rozpiskę nowego rozkładu jazdy szukaj w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Zachodniego”.

Kamila Roznowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.