Po co nam te liczby? Dzisiaj ułatwiają życie, jutro nie będziemy mogli bez nich funkcjonować

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Po co nam te liczby? Dzisiaj ułatwiają życie, jutro nie będziemy mogli bez nich funkcjonować

Norbert Ziętal

Czy liczby mogą być cenne? Tak, dzisiaj dane, a przede wszystkim zawarte w nich informacje, według ekspertów są cenniejsze niż złoto. Dzisiaj w coraz większym stopniu ułatwiają życie, a w przyszłości funkcjonowanie bez nich stanie się niemożliwe.

Świat pędzi coraz szybciej a wraz z nim informacje. 2016 rok był pierwszym w dziejach ludzkości, w którym wytworzyła ona więcej niż jeden zettabajt danych. Zettabajt to bilion gigabajtów, czyli jedynka i 21 zer. Jednak w zaledwie dwa lata wynik ten zwiększył się kilkadziesiąt razy. W 2018 roku na naszym globie powstały 33 zettabajty danych. Ich przetwarzanie odbywało się w 80 proc. w chmurze, a w 20 proc. w urządzeniach Internetu Rzeczy. Według prognoz już w 2025 roku te proporcje się odwrócą, a świat wytworzy 175 zettabajtów danych.

Internet Rzeczy to w uproszczeniu koncepcja, według której przedmioty gromadzą informacje i same się nimi wymieniają. Tak robi coraz powszechniejszy w naszych domach robot odkurzający czy lodówka przyszłości, która sama będzie dbała, aby zawsze "być pełna" i samodzielnie zamówi w internetowym sklepie nasze ulubione towary, a dron dostarczy je nam z magazynu obsługiwanego również przez roboty. Na razie brzmi to futurystycznie, ale już dzisiaj, dzięki liczbom, korzystamy z wielu udogodnień.

Czy szukaliście kiedyś działki pod budowę domu, a gdy na nią natrafiliście, to czy łatwo było sprawdzić, do kogo należy, czy nie ciążą na niej jakieś długi, zobowiązania? Najczęściej trzeba było iść do sądu, tam skierować się do wydziału ksiąg wieczystych, wypełnić formularz i czekać. Dzięki aplikacji InfoDziałka jest łatwiej. Niemal wszystko można sprawdzić w smartfonie.

- Aplikacja korzysta z baz danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Została nagrodzona w 2020 roku przez GUGIK w konkursie "Komercyjna aplikacja lub serwis internetowy wykorzystujący dane przestrzenne i usługi GUGIK" - twierdzi Cyfryzacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze niedawno było osobne Ministerstwo Cyfryzacji, teraz po prostu Cyfryzacja. W rządowej strukturze, jako kluczowa komórka, podległa bezpośrednio premierowi.

Kiedy przyjedzie autobus? Nie prorokuj, sprawdź w aplikacji

A może bardziej przyziemne sprawy. Czekamy na autobus czy tramwaj. Kiedy przyjedzie, będzie punktualnie, czy z opóźnieniem? Pomoże nam w tym aplikacja Czynaczas. Wskazuje w czasie rzeczywistym (potocznie "na żywo") autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej na mapie.

- Czynaczas wylicza również opóźnienie każdego autobusu/tramwaju, pozycję na jego trasie. Aplikacja informuje też o utrudnieniach na trasie autobusów czy tramwajów - informuje Cyfryzacja.

Aplikacja PoraDoPrzedszkola.pl to portal internetowy zbierający informacje na temat przedszkoli i punktów przedszkolnych. Znajdziemy tutaj interesujące nas przedszkole i opinie na jego temat. Sprawdza się w większych miastach, w których jest wybór przedszkoli, a my w zasadzie nie wiemy, które będzie dobre dla naszego dziecka.

- Portal funkcjonuje od 2013 roku. Według stanu z kwietnia 2021 roku, w serwisie znajdują się informacje o ponad 21 tys. aktywnych placówek oraz około 3 tysięcy opinii na ich temat - twierdzi komórka Cyfryzacja.

Wyszukanie i wyświetlenie na mapie zabytków w najbliższej okolicy ciekawego obiektu ułatwi nam aplikacja Polskie Zabytki. Niby nic takiego, a jednak bardzo przydatne, gdy nudzimy się na urlopie i nie wiemy, jaki obiekt blisko nas moglibyśmy zwiedzić.

Wszystkie te aplikacje i wiele podobnych łączy jedno. Powstały na podstawie danych otwartych, za darmo umieszczanych w Internecie przez różne urzędy i instytucje.

Polska jest europejskim liderem otwierania danych

Prawie rok temu Komisja Europejska ogłosiła wyniki rankingu Open Data Maturity 2020. Polska znalazła się wśród liderów na naszym kontynencie, pod względem otwierania danych. Z grupy „fast trackers” (szybko awansujących) przechodzimy do grupy liderów - „trend setters”. Oprócz nas są tutaj również Dania (1. miejsce), Hiszpania, Francja, Irlandia, Estonia, i Austria. My plasujemy się na szóstym miejscu. Zestawienie dotyczy członków Unii Europejskiej.

Dane otwarte to przeróżne informacje z urzędów, instytucji, służb. Ideą jest, aby były one za darmo dostępne dla każdego zainteresowanego. Stąd ich określenie "otwarte". Nie trzeba płacić za dostęp do nich, nawet jeżeli jest to prywatna, komercyjna firma. To zaskoczenie. Mało tego, rządowy portal dane.gov.pl udostępnia również odpowiedni kod komputerowy, abyśmy jeszcze szybciej i wygodniej mogli korzystać z informacji.

- Otwarte dane pozwalają oszczędzać czas i pieniądze, sprzyjają też tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i zachęcają do prowadzenia badań. Efekty ich wykorzystania widzimy na co dzień, na przykład korzystając z aplikacji mobilnych, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Mogą się okazać pomocne na przykład wtedy, gdy zależy nam na znalezieniu najbliższego posterunku policji, sprawdzeniu aktualnych przystankowych rozkładów jazdy autobusów i tramwajów, wyszukaniu najszybszego i najwygodniejszego połączenia transportem publicznym w największych miastach naszego kraju, uniknięciu korków i utrudnień w ruchu czy ustaleniu najbliższego wolnego terminu leczenia w ramach NFZ - tłumaczą eksperci Cyfryzacji.

Liczby pomagają służbom w zapewnieniu bezpieczeństwa a nam w wygodniejszym życiu

Takie informacje pozwalają również tworzyć usługi i programy o nieco bardziej specjalistycznym charakterze, umożliwiające między innymi szybkie sprawdzenie danych geodezyjnych sieci uzbrojenia terenu, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te aplikacje możemy oczywiście już dzisiaj zainstalować lub uruchomić na swoim smartfonie, tablecie czy komputerze.

Dzięki danym otwartym powstało już sporo aplikacji. mBDL to mobilny bank danych o lasach, terminyleczenia.pl ułatwia wyszukiwanie i rezerwację pierwszego wolnego terminu leczenia w NFZ. Na podstawie tych informacji powstała aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Także cała seria aplikacji różnych służb, jak choćby Moja Komenda, mapy zagrożeń, apki monitorujące sytuację na granicach państwowych. Jest cały zbiór aplikacji związanych z geodezją, działkami i gruntami.

- Korzyści wynikające z wykorzystania otwartych danych nie ograniczają się tylko do tworzenia nowych aplikacji i programów. Dostęp do zasobów serwisu dane.gov.pl pozwala każdemu z nas bezpłatnie sprawdzać i weryfikować wiadomości publikowane w mediach, a także poszukiwać wiarygodnych i aktualnych danych z wielu obszarów i dziedzin przydatnych w codziennej pracy czy nauce - twierdzą specjaliści Cyfryzacji.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.