Po studiach nieliczni chcą zostać "zwykłymi" nauczycielami. Jak one

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Aleksandra Suława

Po studiach nieliczni chcą zostać "zwykłymi" nauczycielami. Jak one

Aleksandra Suława

W szkole mało płacą, rodzice są roszczeniowi, a dzieci coraz trudniejsze. Czy jakiś normalny maturzysta chciałby dziś zostać nauczycielem? Zdziwicie się, ale tak.

Na liście „Do powtórki na ostatnią chwilę” w tym roku prym wiodły: „Pan Tadeusz”, „Dziady”, „Ballady i romanse”. Po pierwsze: cytat z Mickiewicza zawsze dobrze wygląda w rozprawce. Po drugie: w facebookowej grupie „Matura 2019” ktoś na dzień przed egzaminem opublikował post, w którym na podstawie tematów z poprzednich lat wyliczył, że w tym roku CKE pewnie „pójdzie w wieszcza”.

Jednak Wiktoria Szymanek w przedmaturalny weekend bardziej niż wieszczem przejmowała się matematyką. Nudne to, trudne i z perspektywy wybranych studiów (pedagogika specjalna na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu) niepotrzebne. Dlatego między kolejnymi zadaniami dla relaksu oglądała sobie filmiki na YouTubie. Na przykład takie o autyzmie. Można się z nich dowiedzieć, że jeszcze sto lat temu autystyków uważano za młodych schizofreników, że jako pierwszy autyzm dziecięcy opisał Leo Kanner. Można też posłuchać o jego pacjentach: samotnikach, często posiadających ponadprzeciętne kompetencje w wybranych, wąskich dziedzinach.

W kółko dzieci i dzieci

Wiktoria jest wolontariuszem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Najczęściej opiekuje się Martyną. Ma 15 lat, mało mówi, nie potrafi sama się ubrać i pójść do toalety. Nie ma co prawda żadnego spektakularnego talentu - ale Wiktoria wie, że utożsamianie autyzmu z talentem to mit.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego świadomie wybrały właśnie pedagogikę?
 • Jak, według nich, żyje się nauczycielom?
 • Co jest najważniejsze w zawodzie nauczyciela?

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aleksandra Suława

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.