Anna Janik

Podkarpaccy prokuratorzy ujawnili swoje majątki

Łukasz Harpula, szef rzeszowskiej „okręgówki” jest właścicielem domu o powierzchni 180 m. kw oraz 49-metrowego mieszkania w Rzeszowie. Fot. Krzysztof Kapica Łukasz Harpula, szef rzeszowskiej „okręgówki” jest właścicielem domu o powierzchni 180 m. kw oraz 49-metrowego mieszkania w Rzeszowie.
Anna Janik

Mają domy, działki, mieszkania na wynajem, samochody i sporo oszczędności. Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe prokuratorów z Podkarpacia.

Przypomnijmy, że swoje majątki prokuratorzy muszą upubliczniać dopiero od marca ub. roku, kiedy w życie weszła nowa ustawa o prokuraturze. Tej środowisko śledczych mocno się sprzeciwiało. Oświadczenia podkarpackich prokuratorów pełniących najważniejsze funkcje w regionie dostępne są na stronie Prokuratury Krajowej.

Możemy dowiedzieć się z nich m.in., że Łukasz Harpula, szef rzeszowskiej „okręgówki” jest właścicielem domu o powierzchni 180 m. kw oraz 49-metrowego mieszkania w Rzeszowie. To wynajmuje, osiągając z tego dochód w wysokości prawie 13 tys. zł. rocznie. Ma dwa samochody: volkswagena tiguana wartego 45 tys. zł oraz opla zafirę wycenionego na 12 tys. zł. Oszczędności prok. Harpuli to ok. 100 tys. zł, a zobowiązania to kredyt, z którego do spłaty pozostało 50 tys. zł. Łukasz Harpula jest też współwłaścicielem 3 działek, w tym jednej rekreacyjnej.

Jerzy Dybus, szef Prokuratury Regionalnej (dawna Apelacyjna) jest właścicielem domu o pow. 73 m. kw., a także kilku nieruchomości.

Wśród nich jest plac o pow. 18 m.kw. z garażem, działka o pow. 36 m.kw., jedna dziesiąta działki o pow. 151 m.kw. na wieczyste użytkowanie (darowizna od rodziców) oraz udział w kolejnej działce wraz z budynkiem. Oszczędności prokuratora to 45 tys. zł, jest on też właścicielem volkswagena z 2011 r.

Jerzy Dybus ma jednak do spłaty kredyt, zaciągnięty w 2008 r. na kwotę 103 tys. franków szwajcarskich na 20 lat. Jak pisze prokurator w swoim oświadczeniu majątkowym, zaciągnął go na kupno mieszkania.

Obrazy olejne i działki

Jego zastępca, Adam Fida zgromadził na koncie 157 tys. zł, a w ubiegłym roku zarobił kolejne 323 tys. zł na sprzedaży połowy domu z działką, a także innej nieruchomości wartej ponad 16 tys. zł. Jak ujawnia prokurator w swoim oświadczeniu, jest też właścicielem 90 obrazów olejnych Mariana Jerzego Fidy, które uzyskał poprzez dziedziczenie. Ich wartości prokurator nie podaje.

W skład majątku prokuratora wchodzi także seat leon z 2008 r. Adam Fida niedługo stanie się także właścicielem mieszkania, na którego budowę wpłacił już deweloperowi blisko 197 tys. zł.

Mają też kredyty

Rafał Teluk, naczelnik Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej jest właścicielem domu o pow. 219 m.kw., którego wartości nie podaje. Podobnie w przypadku samochodu, czyli toyoty rav 4 z 2012 r. Oszczędności naczelnika to jedyne 4400 zł. Na dochód prokuratora składają się także przychody z umów o dzieło i najmu, czyli 9620 zł rocznie.

Z kolei pracujący w tej samej prokuratorze, prokurator Damian Mirecki ma dom o pow. 154 m.kw., jest właścicielem działki, na której on stoi oraz części drogi dojazdowej. Na rachunku bankowym ma ponad 88 tys. zł. oraz 5 tys. zł w gotówce. Prokurator ma dwa samochody: volkswagena passata z 2007 r. oraz opla corsę z tego samego roku.

Damian Mirecki prowadzi zajęcia na uczelni wyższej, jego dochód z tego tytułu wynosi 2700 zł rocznie. Wśród zobowiązań prokuratora jest pożyczka mieszkaniowa zaciągnięta w grudniu 2016 r. w Prokuraturze Regionalnej na kwotę 367 tys. zł oraz pożyczka w kasie zapomogowo-pożyczkowej w tej samej prokuraturze, z której do spłaty pozostało ok. 10 tys. zł.

Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.