Podlaski KOD szykuje się do wyborów. To pierwszy u nas taki zjazd

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Marta Gawina

Podlaski KOD szykuje się do wyborów. To pierwszy u nas taki zjazd

Marta Gawina

Wybrany zostanie przewodniczący, zarząd i delegaci na zjazd krajowy. Podlaski KOD musi też poradzić sobie ze złą atmosferą wokół Komitetu.

To co dzieje się na górze, niestety, odbija się na dołach. To są trudne czasy dla Komitetu Obrony Demokracji – przyznaje Elwira Śliwińska, koordynatorka KOD w województwie podlaskim. Ten szykuje się właśnie do wewnętrznych wyborów. Pierwsze regionalne walne zebranie odbędzie się w sobotę 21 stycznia w Białymstoku. W czasie zjazdu podlascy działacze KOD wybiorą przewodniczącego, zarząd, delegatów na zjazd krajowy, komisję rewizyjną, czy sąd koleżeński. W sobotę zakończyło się przyjmowanie kandydatur.

– Do tej pory mieliśmy władzę z nadania. Nie było przewodniczącego, tylko koordynator. Teraz po raz pierwszy będziemy mieć władzę z wyboru – podkreśla Elwira Śliwińska. Dodaje jednocześnie, że sama nie będzie się ubiegać o stanowisko przewodniczącego. – Za nami trudny rok, jestem bardzo zmęczona. Natomiast mamy tak fajnych ludzi, że bez problemu wybierzemy dobrego przewodniczącego – podkreśla Elwira Śliwińska.

Wśród kandydatów na szefa znalazła się Dorota Zerbst, która do tej pory pełniła funkcję zastępcy koordynatora. Na razie nie chce komentować swojego startu w wyborach.

Pewne jest, że będą się one odbywać w nie najlepszej atmosferze. Ciągle głośno jest o sprawie Mateusza Kijowskiego, lidera KOD, na którego konto trafiały pieniądze ze zbiórek.

– Nie będą oceniać sprawy Mateusza do jej ostatecznego wyjaśnienia. Na pewno budzi ona kontrowersje. Dostałam np. telefon od mieszkańca województwa lubelskiego, że chce on zwrotu pieniędzy, które wrzucił do puszki – przyznaje Elwira Śliwińska.

KOD powstał pod koniec 2015 roku jako odpowiedź na działania PiS i konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. W naszym regionie do tej organizacji należy ponad 100 osób. Jedną z jej inicjatyw jest Uniwersytet Latającego KOD na Podlasiu, który organizuje spotkania ze znanymi ludźmi. Kolejne odbędzie się w najbliższą środę o godz. 17 w białostockich Spodkach przy ul. św. Rocha 14.

– Naszymi gośćmi będą przedstawiciele opozycji z czasów PRL: Seweryn Blumsztajn, Danuta Kuroń oraz Wojciech Onyszkiewicz. Porozmawiamy o ich doświadczeniach, metodach działania, sposobach współpracy, organizowania się czy też formach protestu. Zastanowimy się co z ich bogatych doświadczeń możemy przenieść do naszej obecnej aktywności – mówi Dorota Zerbst.

Seweryn Blumsztajn to dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego. Danuta Kuroń należała do czołowych działaczek solidarnościowego podziemia. Wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Trzeci gość – Wojciech Onyszkiewicz to historyk, działacz harcerski, wydawca opozycyjnego „Robotnika”, działacz Solidarności.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.