Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. W tym roku naukę rozpocznie 340 najmłodszych żaków. Dołączą do nich uczniowie z Augustowa

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Magdalena Kuźmiuk

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. W tym roku naukę rozpocznie 340 najmłodszych żaków. Dołączą do nich uczniowie z Augustowa

Magdalena Kuźmiuk

W tym roku już po raz 11. najmłodsi studenci z regionu uroczyście odbiorą indeksy i rozpoczną kształcenie na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. Do młodych żaków z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Sokółki w tym roku akademickim dołączą także ci z Augustowa. We czwartek na Politechnice Białostockiej samorządowcy zawarli specjalne porozumienia z uczelnią.

- Oferta programowa, którą przygotowaliśmy dla naszych nowo zrekrutowanych studentów jest szeroka. Program dotyka takich elementów, które zarówno starają się pobudzić zainteresowanie samą nauką, ale również oddziaływują w takim społecznym aspekcie. Jednym z podstawowych walorów tego projektu jest to, żeby więzi międzyludzkie były budowane na właściwej płaszczyźnie, która w przyszłości stanie się odbiciem do życia dorosłego. Mogę się tylko cieszyć, że ta inicjatywa rozrasta się - podkreślał prof. Jarosław Perszko, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

We czwartek właśnie w siedzibie Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbyło się - już po raz jedenasty - uroczyste podpisanie umów między uczelnią a przedstawicielami podlaskich samorządów, które chcą "posłać" swoich najmłodszych mieszkańców na studia na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. W tym roku akademickich do Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Sokółki dołączą także uczniowie z Augustowa.

- Jako beniaminek chcemy czynnie uczestniczyć w tym projekcie, bo projekt nam się podoba! Dla mnie jest to też element szerszej współpracy z Politechniką Białostocką. Widzimy pole do wielu różnych wspólnych projektów. Cieszę się, że dostałem takie zaproszenie, przyjąłem je z radością - cieszył się burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Już 23 listopada odebraniem indeksów i wysłuchaniem wykładu inaugurującego aż 340 najmłodszych żaków rozpocznie studia na PUD. W projekcie weźmie udział po 50 studentów z Augustowa, Białegostoku, Bielska i Hajnówki. 40 żaków wykształci się z Siemiatycz. Najwięcej w tym roku - bo aż 100 reprezentantów - będzie miała Sokółka.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. Dzieci odebrały indeksy. Tak rozpoczęły swoją przygodę z nauką (zdjęcia)

- Jak mówią: gdzie diabeł nie może, tam babę pośle - żartowała burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. - Wynegocjowałam tych 100 studentów i cały czas dopominam się o 100 kolejnych. Mówiąc na serio, zależy mi na tym, aby Sokółka była otwarta, a żeby Sokółka była otwarta, to trzeba, żeby ludzie byli otwarci. Myślę, że to jest cały sukces uniwersytetu - oprócz tego, że politechnice i innym uczelniom przysparza studentów - to te osoby z czasem wrócą do Sokółki, Bielska, Hajnówki i do innych miast. Bo będą widziały, że jest sens istnienia tutaj, pracowania, nauki.

Przez 11 lat funkcjonowania PUD może poszczycić się aż 1270 absolwentami. Blisko 750 to absolwenci Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, który kształci najdłużej i od którego się wszystko zaczęło. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Uwaga! Rekrutacja rusza już 17 października!

Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.