Pogoda w tym roku sprzyjała tym chorobom

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Urszula Ludwiczak

Pogoda w tym roku sprzyjała tym chorobom

Urszula Ludwiczak

Jest dużo więcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy.

Aż 1243 przypadki zachorowania na boreliozę i 117 na kleszczowe zapalenie mózgu odnotowała już w tym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich dużo mniej, bo - odpowiednio - 941 i 58.

- Takie statystyki nie są niczym zaskakującym - mówi jednak dr Iwona Sienkiewicz z oddziału epidemiologii WSSE w Białymstoku. - W przypadku tych chorób odnotowujemy okresowe wzrosty zachorowań i z takim mamy teraz do czynienia. Poza tym, wpływ na to zjawisko mogły mieć warunki atmosferyczne. W ub.r. lato było upalne, była susza. Ludzie nie chodzili często do lasu na grzyby czy jagody, bo było ich dużo mniej niż w tym roku. Tym samym i zachorowań na choroby odkleszczowe było mniej.

Pogoda w tym roku sprzyjała tym chorobom
Oprac. graf. R. Mogilewski

Warto przypomnieć, że woj. podlaskie to teren, dla którego charakterystyczne jest występowanie zakażonych kleszczy, przenoszących m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu czy bakterię, powodującą boreliozę. I wirusy, i bakterie mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe osobniki, jak też przez larwy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są i takie, u których występuje więcej niż jeden czynnik chorobotwórczy.

W Podlaskiem na choroby odkleszczowe najczęściej zapadają mieszkańcy powiatów: białostockiego, suwalskiego i hajnowskiego.


- Wbrew przekonaniom, kleszczom nie szkodzi np. mroźna zima. One potrafią przetrwać niemal w każdych warunkach i potem atakować - dodaje dr Iwona Sienkiewicz. - Dlatego warto, jeśli ktoś często przebywa w terenie, chodzi po lesie, aby skorzystał z jedynej ochrony, jaką mamy: szczepienia od kleszczowego zapalenia mózgu. Zaszczepić się można o każdej porze roku.

Niestety, nie ma szczepionki od boreliozy ani innych chorób odkleszczowych. A te - jak zaznaczają lekarze - występują coraz częściej.

Urszula Ludwiczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.