Adam Muśko

Polacy faworytami do podium. Mocne punkty kadry z Białegostoku

Damian Czykier z Podlasia Białystok (z lewej) może liczyć na mocną obsadę biegu w Lille. Czy spróbuje zaatakować rekord Polski? Fot. Andrzej Szkocki Damian Czykier z Podlasia Białystok (z lewej) może liczyć na mocną obsadę biegu w Lille. Czy spróbuje zaatakować rekord Polski?
Adam Muśko

Kamila Lićwinko i Damian Czykier z Podlasia Białystok oraz Martyna Dąbrowska z UKS Bojary Białystok wystąpią w reprezentacji Polski w Drużynowych Mistrzostwach Europy, które w weekend zostaną rozegrane we francuskim Lille.

Drużynowe mistrzostwa Europy to impreza, która zastąpiła Puchar Europy odbywający się od połowy lat 60 ubiegłego wieku. Rozgrywane są od 2009 roku. Nie ma podziału na klasyfikację kobiet i mężczyzn, natomiast liczy się wspólny efekt startu danej reprezentacji. Polska dotychczas raz wywalczyła miejsce w pierwszej trójce tej imprezy. W 2014 roku w Brunszwiku biało-czerwoni zajęli trzecią pozycję.

W Lille nasza reprezentacja będzie także jednym z faworytów do podium. Wszak w klasyfikacji medalowej ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Amsterdamie i tegorocznych halowych mistrzostw kontynentu w Belgradzie Polacy zajęli pierwsze miejsce.

Niestety Polska nie wystąpi w najmocniejszym składzie. Kontuzje wykluczyły dyskobola Piotra Małachowskiego, skoczka wzwyż Sylwestra Bednarka, młociarkę Anitę Włodarczyk i biegaczkę specjalizująca się w biegu na 400 metrów Justynę Święty. Wobec braku tej ostatniej zmalały szanse na dobry wynik sztafety 4x400 metrów, w której powinna wystartować Martyna Dąbrowska z białostockich Bojar. Podopieczna Hanny i Mieczysława Sutyńców jest ostatnio w dobrej formie. Na zawodach w Białymstoku ustanowiła rekord życiowy - 52,01 s. W tym roku z Polek szybciej od Dąbrowskiej pobiegły właśnie Święty i Małgorzata Hołub.

Na maksymalną ilość punktów można liczyć w przypadku skoczkini wzwyż Kamili Lićwinko. W tym sezonie nasza zawodniczka w rywalizacji międzynarodowej przegrywała tylko ze startująca pod neutralną flagą Rosjanką Marią Lasickene (panieńskie nazwisko Kuczina). Tej ostatniej oczywiście w Lille nie będzie gdyż reprezentacja Rosji w dalszym ciągu, ze względu na wpadki dopingowe, jest wykluczona z rywalizacji międzynarodowej.

Natomiast Lićwinko ze startu na start poprawia swoje wyniki. Podczas mityngu Diamentowej Ligi w poprzednim tygodniu w Sztokholmie skoczyła 197 cm, co jest jej rekordem sezonu.

W czołówce nie powinno zabraknąć płotkarza Damiana Czykiera, który w tym roku jest w wyśmienitej dyspozycji. Lekkoatleta ustabilizował formę na wysokim poziomie, a jego tegoroczny rekord życiowy na 110 metrów przez płotki 13,28 s plasuje go na szóstej pozycji list europejskich. Czykier liczy na pobicie rekordu Polski (13,26 s), a do tego potrzebne są dobre warunki i mocna obsada. Z tym ostatnim we Francji nie powinno być problemu. A więc jeżeli aura dopisze to może doczekamy się rekordowego biegu Polaka.

Z naszej kadry bez problemu wygrać swoją konkurencję powinien młociarz Paweł Fajdek. Ponadto wysoko na europejskich listach są: kulomiot Konrad Bukowiecki, specjalista od 800 metrów Adam Kszczot, czy skoczek w dal Tomasz Jaszczuk.

Zawody rozpoczną się w piątek od biegów eliminacyjnych, a zakończą w niedzielę. Transmisja w TVP sport i Eurosport 1.

Impreza jest rozgrywana w cyklu dwuletnim. W 2019 roku gospodarzem ósmej edycji mistrzostw będzie Bydgoszcz.

Adam Muśko

Po kilkunastu latach pisania sport w Białymstoku i województwie podlaskim nie ma dla mnie tajemnic. Najbardziej interesuję się piłką nożną, koszykówką i lekkoatletyką. Często można mnie spotkać na wydarzeniach sportowych i to nie tylko tych najważniejszych. Lubię obserwować i opisywać zmagania w sportach niszowych, czy ekstremalnych. Interesuję się także historią Igrzysk Olimpijskich, czytam biografie znanych sportowców.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.