Police. Taka będzie oświata po nowemu

Czytaj dalej
Fot. Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński [email protected]

Police. Taka będzie oświata po nowemu

Marek Jaszczyński [email protected]

Zarząd powiatu zaprezentował propozycje dotyczące nowej sieci szkół w powiecie.

Gimnazja do likwidacji, nowością ma być ośmioletnia Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

Reforma edukacji wchodzi w życie od 1 września tego roku. Rada Powiatu zmierzy się z projektem sieci szkół na najbliższej sesji, która odbędzie się 27 stycznia. O ile uchwała przejdzie, to trafi do kuratorium oświaty. Po zaopiniowaniu także przez związki zawodowe, 31 marca podczas kolejnej sesji rady, radni będą głosować nad uchwałą dotyczącą ostatecznego kształtu nowej siatki szkół w powiecie. Znamy propozycje dotyczące zmian.

- We wszystkich placówkach, w których istnieje liceum ogólnokształcące, czyli w SOSW nr 1 oraz w Zespole Szkół licea te będą czteroletnie, podobnie technikum zawodowe, które na mocy ustawy będzie pięcioletnie - mówi Beata Chmielewska z zarządu powiatu polickiego. Wszystkie szkoły podstawowe zarządzane przez Powiat Policki będą szkołami ośmioletnimi, co również bezpośrednio wynika z przepisów ustawy.

To oznacza, że szkoły podstawowe powstaną w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach oraz w SOSW w Tanowie.

A co się stanie z gimnazjami? W MOW gimnazjum zostanie przekształcone w szkołę branżową I stopnia, w której będą kształceni kucharze. Natomiast w przypadku ośrodków wychowawczych gimnazja będą włączone do szkół podstawowych. Największe zmiany czekają gimnazjum Szkoła Mistrzostwa Sportowego z oddziałami dwujęzycznymi.

- Jesteśmy zmuszeni przekształcić to gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową Szkoła Mistrzostwa Sportowego z oddziałami dwujęzycznymi - zapowiada Beata Chmielewska.

Dodajmy, że w grudniu poznaliśmy propozycje gminy Police dotyczące przyszłości oświaty. Pierwszy pomysł to przekształcenie szkół podstawowych sześcioletnich w szkoły ośmioletnie (SP 1, SP 2, SP 3, SP 8, SP Niekłończyca, SP Tanowo, SP Pilchowo). Podobnie może stać się z Zespołem Szkół w Jasienicy i ZS w Trzebieży. W budynkach dotychczasowych gimnazjów miałyby powstać nowe, ośmioletnie szkoły podstawowe.

Drugi wariant, bliższy urzędnikom, jest bardziej skomplikowany. Po pierwsze oznacza przekształcenie SP w Tanowie, SP w Pilchowie, SP w Niekłończycy i Zespołów Szkół w Jasienicy i w Trzebieży w ośmioletnie szkoły podstawowe. Gimnazjum nr 1 (klasy VII-VIII) miałoby zostać połączone ze Szkołą Podstawową Nr 8 (klasy I-VI).

W budynku Gimnazjum nr 2 powstałaby SP nr 5 z klasami VII - VIII oraz przekształcenie SP 1, SP 2, SP 3 w filie SP 5 z klasami I - VI. Natomiast w budynku G 3 mogłaby powstać Szkoła Mistrzostwa Sportowego lub szkoła podstawowa z klasami sportowymi.

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.