Półtora miesiąca z koronawirusem. Regionalny bilans

Czytaj dalej
Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
Gabriela Bogaczyk

Półtora miesiąca z koronawirusem. Regionalny bilans

Gabriela Bogaczyk

Od początku epidemii w woj. lubelskim jest 345 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Odsetek zmarłych wynosi niespełna 3 proc. Mamy też 142 ozdrowieńców. To oni właśnie są źródłem osocza, które może wspomóc walkę z koronawirusem. Lubelscy zakaźnicy jako pierwsi w Polsce podali choremu pacjentowi osocze zawierające przeciwciała.

Po raz pierwszy koronawirus potwierdzony badaniami laboratoryjnymi pojawił się w woj. lubelskim u mężczyzny z Niedrzwicy Dużej, który trafił do szpitala w Bełżycach w ciężkim stanie. Ta wiadomość przyszła 10 marca w godzinach wieczornych. Wkrótce okazało się, że również u jego bliskiej rodziny potwierdzono zakażenie, jednak bliscy przechodzili je bezobjawowo. Od tamtego czasu minęło 45 dni. Liczba zakażonych w naszym województwie wzrosła do 345 osób (dane na 25 kwietnia).

Na Lubelszczyźnie zanotowano do tej pory dziesięć ofiar śmiertelnych koronawirusa, co stanowi 3 proc. wszystkich zakażonych w naszym regionie. Wśród zmarłych jest m.in. ks. Henryk Borzęcki z Białopola, hospitalizowany w Puławach. W w SPSK1 przy ul. Staszica zmarł 69-letni pacjent, ojciec pani Kingi, która podzieliła się z nami tą smutną historią.

- Do tej pory nie ustalono źródła zakażenia.

Razem ze swoją partnerką wychodzili tylko do sklepu, a czas spędzali siedząc w domu, oglądając telewizję, jak to na emeryturze. Miesiąc wcześniej, tata raz był w sądzie, a jego partnerka raz poszła do fryzjera. Nie byli też ostatnio za granicą. U nas w Anglii spędzili święta Bożego Narodzenia, ale 12 stycznia wrócili do Polski. Dlatego nikt nie wiąże tego zakażenia z pobytem za granicą dwa miesiące wcześniej – mówiła nam pani Kinga.

Obecnie największe ognisko epidemii w woj. lubelskim znajduje się w zamojskim Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez siostry franciszkanki.

Potwierdzono tam 28 zakażeń: 14 wśród pensjonariuszek o 14 wśród personelu (w tym u zakonnic). Przed Wielkanocą zmarła 59-letnia pensjonariuszka, która z powodu koronawirusa była hospitalizowana w Tomaszowie Lubelskim. Zamojski DPS przeznaczony jest dla kobiet niesprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim. Ich stan zdrowia „nie wymaga leczenia szpitalnego, natomiast uzasadnia potrzebę stałej opieki". Kolejny dom opieki w którym doszło do zakażenia również znajduje się na Zamojszczyźnie. Chodzi o „Biały Domek” w Majdanie Ruszowskim w gminie Łabunie. Wśród zakażonych jest 8 pensjonariuszy, 3 osoby z personelu oraz przyjaciele i rodzina personelu (dane na 23 kwietnia).

W zamojskim DPS jest ognisko koronawirusa. Zachorowało 28 osób, w tym 14 pensjonariuszek
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej W zamojskim DPS jest ognisko koronawirusa. Zachorowało 28 osób, w tym 14 pensjonariuszek

Wśród zakażonych znajdują się również pracownicy szpitali.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.