Pomimo epidemii szpitale na Pomorzu próbują wrócić do przyjęć planowych. Każda placówka w swoim tempie. Gdzie będzie można się zbadać?

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Piotr Kallalas

Pomimo epidemii szpitale na Pomorzu próbują wrócić do przyjęć planowych. Każda placówka w swoim tempie. Gdzie będzie można się zbadać?

Piotr Kallalas

Niezależnie w jakim jesteśmy etapie odmrażania gospodarki i życia społecznego, szpitale rozpoczynają wdrażać procedury umożliwiające przyjmowanie pacjentów już nie tylko w razie zagrożenia życia i zdrowia, ale również na planową diagnostykę i leczenie.

Szpitale chcą przyjmować pacjentów na badania i leczenie

- Ludzie nie przestali cierpieć na inne choroby i wciąż wymagają takiej pomocy medycznej, z jakiej korzystali przed pojawieniem się Covid, np. kardiologicznej, onkologicznej, neurologicznej - powiedziała członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Nie możemy pozostawić pacjentów bez fachowej opieki, diagnostyki i leczenia, zwłaszcza, że w leczeniu czy rehabilitacji wielu chorób kluczową rolę w odgrywa czas.

Na Pomorzu każda placówka medyczna wprowadza własne zasady i harmonogram powrotu do przyjęć planowych. Pojawiają się restrykcje związane z liczbą chorych w poczekalni, dużymi przerwami między wizytami czy testowaniem na koronawirusa przed wejściem na oddział. Wszyscy próbują się zabezpieczyć się przed pojawieniem się nowego ogniska epidemii i jednocześnie zapewnić pacjentom opiekę.

Zabiegi u części pacjentów w Copernicusie

W zbliżającym się tygodniu zostaną wznowione zabiegi u pacjentów pilnych, niestabilnych oraz onkologicznych w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie i Szpitalu im. M. Kopernika. Z kolei w piątek ponownie uruchomiono diagnostykę, zarówno w postaci endoskopii, jak i badań obrazowych.

Dyrekcja spółki Copernicus zastrzega jednak, że ruch w poczekalniach będzie ograniczony do połowy. Przypomnijmy, że w szpitalach Copernicus opieka ambulatoryjna została ponownie otwarta 6 maja. Szpital wprowadził system rezerwacji pozwalający na separowanie pacjentów lub stosuje teleporady.

W Gdyni tylko w stanach zagrożenia życia

Na taki krok nie zdecydowały się póki co m.in. gdyńskie placówki, należące do Szpitali Pomorskich. Tam pacjenci na oddziały są przyjmowani jedynie w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Z kolei w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w pierwszej kolejności ruszyły zabiegi okulistyczne. Za tydzień stopniowo mają zostać odmrożone prace chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Od 18 maja ruszy także diagnostyka i rehabilitacja.

- To niezwykle ważne, by działalność podmiotów leczniczych, podobnie jak i innych gałęzi usług skierowanych do mieszkańców, była stopniowo przywracana - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Powinno się to jednak odbywać z zachowaniem absolutnie wzmożonej czujności i przy przestrzeganiu wszelkich zasad ostrożności, bezpieczeństwa. Już wiemy, że musimy przyzwyczaić się do życia z epidemią, ale inni pacjenci także wymagający pomocy medycznej.

Normalność powoli wraca również do Szpitala Dziecięcego Polanki

- Hospitalizacje planowane w Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc rozpoczęły się 4 maja, a dzień później w Oddziale Pediatrycznym - informuje Dorota Patzer z Urzędu Marszałkowskiego. - W ramach opieki ambulatoryjnej działa od 6 maja poradnia rehabilitacyjna i wykonywane są zabiegi. Wszystkie realizowane porady, zabiegi i hospitalizacje wymagają zgody pacjenta.

W kwietniu zostało z kolei zarekomendowane wznowienie szczepień ochronnych dla dzieci. W Trójmieście najczęściej jeden pacjent przypada na jedną godzinę wizyty, aby nie miał styczności z innymi oczekującymi na szczepienie.

UCK z planem powrotu do przyjmowania pacjentów

O przyjęciach w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pisaliśmy pod koniec tygodnia. Szpital jako jeden z pierwszych podmiotów medycznych zaprezentował swój plan na powrót do nowej normalności.

- Początkowo planujemy przyjmować jedną osobę dziennie do konkretnej kliniki. By zminimalizować kontakt pomiędzy przychodzącymi pacjentami, Punkt Przyjęć Planowych rejestrować będzie chorych w trzech godzinach: 6.30, 12.30 i 18.00 - zaznacza dr hab. Tomasz Stefaniak. - Każdemu z nich wykonamy test w kierunku koronawirusa, na wynik którego chory czekać będzie w izolacji, w jednoosobowej sali. Po uzyskaniu ujemnego wyniku testu, pacjent będzie hospitalizowany w UCK. W pierwszej kolejności do szpitala przyjmowane będą osoby, które mają pilne wskazanie do hospitalizacji.

Na końcu warto zwrócić uwagę, że Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku planuje wznowić leczenie uzależnień od 11 maja.

Wprowadzane zmiany wynikają ze stabilizacji sytuacji i potrzeby zwiększenia dostępności do opieki. Nie zmienia to jednak faktu, że niestety w każdej chwili pracę placówek medycznych może znowu sparaliżować podejrzenie koronawirusa lub jego faktyczne wykrycie.

***
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Dziennik Bałtycki Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Dziennik Bałtycki Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Trójmiasta i Pomorza, a także Polski i świata oraz reportaże i rozmowy z "Rejsów".

Możesz pograć wydanie w PDF i czytać bez ograniczeń materiały w naszym serwisie. W każdy piątek masz dostęp do lokalnych tygodników z całego Pomorza. Będziesz mógł przeczytać także wydawane przez nas dodatki i magazyny.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Kallalas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.