Helena Wysocka

Pomnik Matki Polki legnie w gruzach. Ludziom jest go żal

Pomnik Wdzięczności - później przemianowany na Matki Polki - jest jednym z czterech sejneńskich pomników. Ma zniknąć z miasta. Mieczysław Mieczkowski, Fot. Helena Wysocka Pomnik Wdzięczności - później przemianowany na Matki Polki - jest jednym z czterech sejneńskich pomników. Ma zniknąć z miasta. Mieczysław Mieczkowski, który go przed laty budował, przekonuje, że szkoda go wyburzać. Lepiej byłoby trochę "podszykować" i zostawić. - To świadectwo historii - tłumaczy. - Nie daj się jej zmienić, wyburzając pomniki.
Helena Wysocka

Fundament pod pomnik robili do północy, bez chwili wytchnienia. A Mieczysław Mieczkowski, który w sejneńskim GS-ie był wówczas zbrojarzem, musiał dać urzędnikom z magistratu gwarancję, że konstrukcja będzie trwała. - Podpisałem taki kwit, że nigdy się nie zawali - tłumaczy.

Słowa dotrzymał, bo przetrwała blisko pół wieku i mogłaby stać dalej. Ale niebawem pomnik Matki Polki zniknie z centrum Sejn. - Po cholerę go wyburzać ?- nie rozumie Jerzy Nazaruk, społecznik, animator kultury i miejski radny. - Aby uczyć dzieci historii, trzeba dać im „książki”.

Pomnik jest jedną z takich „książek“.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Helena Wysocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.