Sebastian Gabryel

Pomóż młodemu perkusiście z Poznania wystąpić w Carnegie Hall. 14-letni Kuba Jeżak to supertalent

Kuba zaczął grać na perkusji w wieku 9 lat. Fot. archiwum prywatne Kuba zaczął grać na perkusji w wieku 9 lat.
Sebastian Gabryel

Choć ma zaledwie 14 lat, to już pod koniec roku może zagrać w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie. Jednak na występ w ramach Recitalu Zwycięzców American Protege International Music Talent Competition Spring 2019 w nowojorskim Carnegie Hall w Nowym Jorku, nastoletni Kuba Jeżak potrzebuje funduszy.

Jak opowiada Kuba, swoją przygodę z perkusją rozpoczął w wieku 9 lat w poznańskiej Republice Rytmu. – Jakiś czas później rozpocząłem naukę w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu na kierunku Perkusja i wpłynąłem na nieznane mi wody muzyki klasycznej. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to są moje klimaty, że to jest właśnie mój świat – mówi chłopak.

Obecnie Kuba jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu na kierunku Perkusja. Jego pasją jest marimba i wibrafon. Przyznaje też, że oprócz muzyki klasycznej, zawsze był mu bliski klasyczny rock. – Kiedy słyszę Metallicę czy Guns N’ Roses, to podkręcam radio. Deep Purple i Queen mam w genach, wyniosłem to z domu. W końcu to też klasyka! – tłumaczy perkusista.

Mimo młodego wieku, Jakub Jeżak odniósł już wiele sukcesów. – Jest laureatem pierwszych nagród w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Belgradzie, Rzymie, Genewie, Tokio i Paryżu. Są to konkursy online, w których uczestnik jest oceniany przez międzynarodowe jury na podstawie nadesłanego materiału video z wykonywanymi utworami muzycznymi – tłumaczą Barbara i Andrzej Jeżakowie, rodzice chłopca.

Teraz młody talent ma okazję wystąpić w najsłynniejszej sali koncertowej na świecie. W marcu bieżącego roku Kuba wziął udział w American Protege International Music Talent Competition Spring 2019, którego jury przyznało mu drugą nagrodę. Dzięki temu muzyk został zaproszony do udziału w Recitalu Zwycięzców, który odbędzie się 22 grudnia w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Rodzice Kuby nie ukrywają, że wyjazd wiąże się z dużymi kosztami. – Bez pomocy i wsparcia instytucji, nie będziemy mogli spełnić wielkiego marzenia naszego syna, które jest o przysłowiowy krok. Szukamy różnych możliwości sfinansowania podróży do Nowego Jorku. Zebranie środków finansowych pozwoli nam na pokrycie kosztów biletów lotniczych dla dwóch osób, kosztów zakwaterowania, wynajmu studia (sali) z wibrafonem do ćwiczeń przed koncertem, wynajmu instrumentu w Nowym Jorku z dowozem do Carnegie Hall oraz opłat związanych z obsługą techniczną i marketingową Winners Recital – wyliczają Jeżakowie.

By Kuba mógł zagrać w Carnegie Hall, potrzeba 27 tys. zł. Na portalu crowdfundingowym została uruchomiona zbiórka, której celem jest uzbieranie tej kwoty.

WESPRZYJ KUBĘ NA POLAKPOTRAFI.PL

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.