Poseł z burmistrzem: W Bielsku Podlaskim powinna powstać jednostka WOT. Lokalizację już mamy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Matys
Andrzej Matys

Poseł z burmistrzem: W Bielsku Podlaskim powinna powstać jednostka WOT. Lokalizację już mamy

Andrzej Matys

Chcemy by w Bielsku Podlaskim powstała nowa jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. Razem z burmistrzem Jarosławem Borowskim podpiszemy interpelację, która zostanie złożona w Sejmie, a ja będę usilnie lobbował, aby taka jednostka powstała - mówił podczas piątkowej konferencji w Białymstoku Paweł Krutul, poseł Lewicy i członek komisji obrony narodowej.

Jak zapewnił poseł, w imieniu burmistrza i mieszkańców Bielska podlaskiego zaapelował już do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i do marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w tej sprawie.

- Zależy nam na bezpieczeństwie, a kilkaset kilometrów od Bielska toczy się wojna. Za granicą z Białorusią mamy coraz więcej wojsk Federacji Rosyjskiej, dlatego razem z burmistrzem Bielska postanowiliśmy wspólnymi siłami, bez jakichkolwiek etykiet politycznych, apelować do rządzących o poparcie dla naszego pomysłu. W tę sobotę (23.04) wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny, mamy rekordowy budżet na wojsko (3 proc. PKB) i chcemy, aby część tych środków trafiła do Podlaskiego, by w Bielsku Podlaskim powstała jednostka WOT. Bielsk leży 33 km od granicy białoruskiej. Po wtóre, jeśli chcemy zatrzymać młodych ludzi to taka jednostka może sprawić, że przestaną emigrować - tłumaczył Paweł Krutul.

Czytaj również:
[polecane]22686443[/polecane]

Z kolei burmistrz Borowski przypomniał, że już w 2017 roku rozmawiał szefostwem WOT o utworzeniu jednostki w Bielsku Podlaskim. Samorząd przedstawił cztery lokalizacje i choć trzy zaakceptowano, MON zdecydował, że batalion obrony terytorialnej nie powstanie.

- Nie mogę się z tym pogodzić, gdyż Bielsk Podlaski jest, po Suwałkach i Łomży, trzecim subregionem w województwie. I te dwa miasta mają swoje bataliony, a my nie. Tymczasem jesteśmy największym miastem w południowej części Podlaskiego. Jesteśmy położeni centralnie i mamy Wojskową Komendę Uzupełnień, która obsługuje cztery powiaty. Czyli batalion OT w Bielsku broni się pod każdym względem - dowodził burmistrz Jarosław Borowski.

Przypomniał także, że w 2017 roku sytuacja geopolityczna była inna niż dziś, więc ma nadzieje, że decydenci pochylą się nad interpelacją i zostanie ona zaakceptowana. - Jako burmistrz deklaruję chęć pełnej współpracy i mam nadzieję, że będą tego wymierne efekty - podkreślił Jarosław Borowski.

Miejsce, w którym może powstać jednostka to uzbrojony teren (2,6 ha) z pustymi budynkami przy ul. Wschodniej, po dawnym zakładzie zieleni miejskiej. Co prawda, obiekt wymaga remontu, ale im szybciej zapadnie pozytywna decyzja, tym mniejsze będą koszty modernizacji. Dodatkowym argumentem za jest wyremontowana droga, która prowadzi do tego obiektu.

- Łatwo jest tam dojechać, a przede wszystkim teren leży na obrzeżach miasta, więc nie tkanka urbanistyczna miasta nie ucierpi. Dwie pozostałe lokalizacje znajdują się w granicach administracyjnych miasta, ale są to działki niezabudowane, które przystosowanie wymagałyby dużych nakładów. Dodam, że minister Błaszczak ma nasz wniosek o stworzenie klas mundurowych w Zespole Szkół nr 4. Mamy pozytywne opinie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i kuratorium, więc od 1 września taka klasa mogłaby ruszyć - wyjaśniał burmistrz Bielska Podlaskiego.

Czytaj również:
[polecane]22924223[/polecane]

- Polska armia ma liczyć 300 tys. żołnierzy, a 50 tys. ma stanowić obrona terytorialna. Obecnie liczebność WOT sięga 32 tys. My nie chcemy narzucać resortowi obrony, jak duża ma być ta jednostka, ważne żeby powstała w Bielsku Podlaskim. W przyszłym tygodniu spotkam się w Sejmie z ministrem Błaszczakiem i temat jednostki w Bielsku poruszę podczas obrad komisji obrony narodowej. Z burmistrzem Bielska Podlaskiego nikogo nie straszymy, zależy nam jedynie na wzmocnieniu bezpieczeństwa województwa - podsumował podlaski poseł Lewicy.

Andrzej Matys

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.