Agata Flak

Powracają stare choroby. Grozi nam epidemia odry? Według lekarzy, główną przyczyną jest brak szczepień

W tym roku w Europie zmarło kilkadziesiąt osób, a tysiące zachorowało na choroby, na które mamy skuteczne szczepionki. Fot. K.Łokaj W tym roku w Europie zmarło kilkadziesiąt osób, a tysiące zachorowało na choroby, na które mamy skuteczne szczepionki.
Agata Flak

Epidemia odry szaleje dziś na Ukrainie. Wirus dotarł już do innych państw Europy i z jego powodu choruje coraz więcej osób, również w Polsce. Powracają także choroby, o których już dawno zdążyliśmy zapomnieć. To m.in. przez szerzący się ruch antyszczepionkowców.

W Polsce w ubiegłym roku na odrę zachorowały 63 osoby, a u 38 z nich przebieg choroby był na tyle poważny, że musiały być leczone w szpitalu - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Chorych w tym roku jest więcej.

- Mamy już drugie tyle zachorowań na odrę - mówi lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog, pediatra. Według niego, z niewiadomych przyczyn przestaliśmy bać się chorób zakaźnych, a zaczęliśmy bać się szczepień.

- Wiadomo, że powikłania po chorobach zakaźnych występują zdecydowanie częściej niż problemy po szczepieniach - dodaje lekarz. Mowa chociażby o zapaleniu mięśnia sercowego lub zapaleniu opon mózgowych.

Bez szczepień powrócić mogą także choroby zakaźne, o których zdążyliśmy zapomnieć: krztusiec, gruźlica, polio, błonica czy tężec.

Mimo to zwolenników dobrowolnego szczepienia przybywa.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Specjaliści od chorób zakaźnych zaprzeczają również tezom zwolenników dobrowolnego szczepienia, z których wynika, że szczepionki mogą wywoływać autyzm."

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.