Poznaj Gminę Szypliszki. Materiał informacyjny

Czytaj dalej
Materiał informacyjny - Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Poznaj Gminę Szypliszki. Materiał informacyjny

Materiał informacyjny - Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

S Z Y P L I S Z K I
URZĄD GMINY SZYPLISZKI

ul. Suwalska 21, 16-411 Szypliszki
tel.: 87 565 90 40
fax. 87 565 90 49
e-mail: [email protected]
www.szypliszki.pl

Mariusz Grygieńć – wójt gminy Szypliszki

W ciągu ostatnich 30 lat Gmina Szypliszki przeżyła rozkwit pod względem rozwojowym. Do największych przemian możemy zaliczyć w 100% zwodociągowanie gminy, zbudowanie kanalizacji sanitarnej oraz remonty budynków użyteczności publicznej. Wielkiego znaczenia nabiera budowa dróg, co przyczynia się do podniesienia atrakcyjności regionu oraz poprawy warunków życia mieszkańców. Poczyniono wielkie kroki związane z inwestycjami na edukację, a mianowicie w kierunku zajęć pozalekcyjnych oraz doposażenia szkół. W ostatnich latach znacznie zmodernizowano jednostki OSP, co przyczyniło się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w Gminie Szypliszki.

Gmina Szypliszki położona jest w powiecie suwalskim, województwie podlaskim i wchodzi w skład większego regionu geograficznego –Suwalszczyzny. Jest on położony w północno-wschodniej części Polski, a na terenie gminy znajduje się przejście graniczne z Litwą w Budzisku. W niewielkiej odległości od granic gminy znajdują się dwa kompleksy chronionej przyrody i krajobrazu tj. Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy. Powierzchnia gminy zajmuje 157 km2 (12% powierzchni powiatu suwalskiego i 0,72% powierzchni woj. podlaskiego). Liczba ludności w 2019 roku wyniosła 4014 mieszkańców w 53 wsiach.

Teren Gminy Szypliszki charakteryzuje się znakomitymi warunkami naturalnymi, sprzyjającymi rozwojowi turystyki. Stan środowiska naturalnego oraz pielęgnowana w wielu gospodarstwach rolnych tradycyjna kultura rolna to wielkie atuty gminy. Region ten należy do bardzo bogatych, zarówno w skali kraju, jak i Europy pod względem przyrodniczym. Można tu spotkać rzadko występujące gatunki zwierząt, ptaków oraz roślin.
W okresie ostatnich 30 lat Gmina Szypliszki zmieniła się diametralnie, dzięki realizacji wielu inwestycji infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczyć należy remonty i przebudowy dróg gminnych. Wiele z nich zyskało utwardzoną, asfaltową nawierzchnię, np. w miejscowościach: Fornetka, Wygorzel, Żubryn, Czerwonka, Słobódka, Dębowo, Jasionowo, Jeziorki, Dębniak, Białobłota, Postawelek, Kociołki, Łowocie, Deksznie, Szypliszki, Kaletnik (inwestycja wspólna z Powiatem Suwalskim).
W przeciągu ostatnich lat odbyło się wiele inwestycji wodno-kanalizacyjnych m.in. remont gminnej oczyszczalni ścieków w Słobódce, remont stacji wodociągowej we wsi Kaletnik, budowa spinającej sieci wodociągowej we wsiach: Czerwonka, Grauże Stare, Zaboryszki, Wiatrołuża Druga, Fornetka, Lipniak, Krzywólka, Przejma Mała, Przejma Wielka, Aleksandrówka. Teren Gminy Szypliszki został w 100% zwodociągowany, a dzięki temu mieszkańcom łatwiej jest radzić sobie ze skutkami suszy.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zakupiono sprzęt i wyposażenia dla jednostek OSP Gminy Szypliszki. W ramach programu Interreg Litwa-Polska, współfinasowanego ze środków UE, zakupiono wóz strażacki Mercedes Atego wraz z wyposażeniem dla OSP w Kaletniku za kwotę prawie 1 mln zł. Dzięki staraniom Wójta, Gmina Szypliszki pozyskała także lekki samochód gaśniczy Fiat Ducato, który służy w OSP w Postawelku. Nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi dysponują od kilku lat również druhowie OSP w Szypliszkach. Remonty prowadzone są także we wszystkich remizach strażaków ochotników.

Przekazanie nowego wozu OSP

Zmierzając w kierunku poprawy warunków nauczania, modernizacji szkół i obiektów szkolnych, jak również inwestycji w bazę sportową, w ostatnich latach zrealizowano wiele niezbędnych projektów. W ramach tych działań wyszczególnić należałoby takie inwestycje jak:
•kompleksowa termomodernizacja budynku wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej, remont sali gimnastycznej oraz budowa boiska trawiastego przy Szkole Podstawowej w Kaletniku,
•generalny remont hali sportowej w Szkole Podstawowej w Słobódce,
•prace remontowe w Szkole Podstawowej w Jasionowie (remont kotłowni i wymiany pieca, przebudowa schodów przyszkolnych, budowa boiska),
•zakup nowych autobusów i busów do dowozu dzieci do szkoły i inne.
Dodatkowo w ramach środków pozyskanych z UE we wszystkich szkołach podstawowych zakupiono interaktywne monitory i tablice dydaktyczne z projektorami, wyposażono salę komputerową w Szkole Podstawowej w Słobódce, zrealizowano adaptację szkolnych pomieszczeń piwniczych na harcówkę w Słobódce oraz wykonano wiele innych niezbędnych inwestycji, aby młodzi ludzie mieli jak najlepsze warunki do nauki i rekreacji.

Boisko szkolne w Kaletniku

Na potrzeby stref zabaw i rekreacji, z myślą o mieszkańcach i wypoczywających turystach, zrealizowano: budowę siłowni plenerowej w ramach Otwartej Strefy Aktywności (OSA) przy Szkole Podstawowej w Kaletniku, modernizację placu zabaw oraz budowę siłowni zewnętrznej (OSA) w miejscowości Czerwonka oraz zbudowano plac zabaw przy blokach mieszkalnych w Słobódce wraz z siłownią plenerową oraz inne tego rodzaju inwestycje.

Wyasfaltowana droga gminna

Gmina Szypliszki co roku stara się odpowiadać na bieżące potrzeby mieszkańców. Podejmuje kroki w celu pozyskania funduszy ze środków zewnętrznych, aby zrealizować jak najwięcej inwestycji na rzecz ciągłego polepszania warunków życia oraz zwiększania atrakcyjności regionu. Starania władz samorządowych w tym zakresie są bardzo doceniane w niezależnych rankingach i podsumowaniach.
W rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota” dotyczącym wydatków inwestycyjnych Gmina Szypliszki zajęła drugie miejsce wśród samorządów powiatu suwalskiego. Bardzo dobrze prezentują się również wyniki Gminy Szypliszki w skali całej Polski. Na 1547 samorządów wiejskich, Gmina Szypliszki znalazła się na 313. miejscu.

Plany na przyszłość:
- dalsze asfaltowanie dróg gminnych,
- remonty i modernizacje budynków użyteczności publicznej,
- remonty infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

Nasza akcja
Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom.
ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny - Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.