Poznań: Forty starają się o miliony euro na rewitalizację

Czytaj dalej
Fot. Zbyszek Snusz
BLD

Poznań: Forty starają się o miliony euro na rewitalizację

BLD

Przedstawiciele Fundacji Fort zarządzającej Fortem II znajdującym się przy ul. Obodrzyckiej będą starali się zdobyć nawet dwa miliony euro na jego rewitalizację. Bardziej atrakcyjne staną się także Rawelin III Fortu Winiary i Fort IVa.

Wraz z początkiem ubiegłego roku Fort II na poznańskim Żegrzu, po tym jak wycofała się Fundacja Familijny Poznań, zdobył nowego zarządcę - Fundację Fort. Choć historyczny obiekt do tej pory nie miał szczęścia do zarządców, wszystko wskazuje na to, że tym razem uda się powoli zrewitalizować fortyfikację.

– Dzięki wsparciu wolontariuszy udało się nam oczyścić fosę, pomieszczenia w obiekcie czy blokhaus

– wymienia Jakub Jasiczak z Fundacji Fort. W ostatnim roku przy ul. Obodrzyckiej zainaugurowano też projekt Fort Kultury, który ma służyć organizacji wystaw czy koncertów.

– Nadal nie udało się nam w wystarczającym stopniu zaistnieć w świadomości lokalnych mieszkańców, ale nadal będziemy pomagać w organizowaniu małych koncertów, warsztatów szermierczych czy fotograficznych – tłumaczy J. Jasiczak.

Zobacz też: Sataniści składali ofiary w forcie na Żegrzu?

Fundacja zamierza pozyskać w tym roku 100-200 tys. zł z małych, miejskich grantów na bieżące funkcjonowanie obiektu, ale to nie koniec.

– Postaramy się także o duży zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej na projekt szkoleniowo-rewitaliza-cyjny. Chcemy pozyskać w ten sposób 2-3 miliony euro

– dodaje J. Jasiczak.

Zobacz też: Poznań: Nietoperze nie zablokowały zwiedzania Kaponiery Kolejowej

Atrakcyjniejsze, dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, staną się także Rawelin III Fortu Winiary (znajduje się na Cytadeli)i Fort IVa (Naramowice). Na pierwszy obiekt przekazanych zostanie 600 tys. zł, które pozwolą na zabezpieczenie i rewitalizację najciekawszego zespołu podziemi na terenie Cytadeli. Zarządca Fortu IVa (Porozumienie dla Twierdzy Poznań) otrzyma też 540 tys. zł na zagospodarowanie terenu fortecznego na cele rekreacyjne dla mieszkańców.

BLD

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.