Poznań: Pierwszy milion trafił na konta rodziców uczniów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marta Żbikowska

Poznań: Pierwszy milion trafił na konta rodziców uczniów

Marta Żbikowska

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski w formie papierowej o przyznanie zasiłków wychowawczych (500+), świadczenia „Dobry Start” (300+), zasiłków rodzinnych z dodatkami i świadczeń alimentacyjnych na nowy okres zasiłkowy. Nie po wszystkie formy wsparcia trzeba stać w kolejkach. Wnioski o 500+ i 300+ można składać od 1 lipca w formie elektronicznej.

Od początku lipca poznaniacy złożyli 14 tysięcy wniosków w formie elektronicznej o przyznanie świadczenia „Dobry start”. Dziewięć tysięcy z nich zostało już rozpatrzonych, a 17 lipca pierwsze pieniądze zaczęły wpływać na konta rodziców.

- Łącznie, z tytułu świadczenia 300 plus wypłaciliśmy już milion złotych - mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora ds. wsparcia rodzin z dziećmi w Poznańskim Centrum Świadczeń. - Te 14 tysięcy wniosków, które przyjęliśmy dotyczy około 18 tysięcy dzieci.

Poznańskie Centrum Świadczeń szacuje, że o przyznanie świadczenia 300+ powinno wpłynąć od 40 do 45 tysięcy wniosków. W Poznaniu mieszka bowiem ok. 60 tysięcy dzieci uprawnionych do otrzymania tej formy wsparcia.

Poznań: Pierwszy milion trafił na konta rodziców uczniów
Grzegorz Olkowski

W tym roku wyjątkowo wcześnie można złożyć wniosek o przyznanie zasiłku wychowawczego, czyli 500+. Obecnie pobierane świadczenie przysługuje do końca okresu zasiłkowego, czyli do września.

Kto chce nadal otrzymywać pieniądze z tego tytułu, musi złożyć nowy wniosek. Może to zrobić w formie papierowej udając się do urzędu (w Poznaniu jest to jeden z punktów Poznańskiego Centrum Świadczeń) lub wybrać formę elektroniczną. Elektroniczne wnioski są przyjmowane od początku lipca (w poprzednich latach dokumenty można było składać od 1 sierpnia). Do tej pory w Poznaniu złożono w ten sposób osiem tysięcy wniosków o zasiłek wychowawczy. Dwa i pół tysiąca z nich zostało rozpatrzonych.

- Zarówno w przypadku 300 plus, jak i 500 plus najbardziej popularną platformą, za pomocą której składane są wnioski jest bankowość elektroniczna

- przyznaje Damian Napierała.

Większość banków udostępnia możliwość złożenia wniosku przez internet. W przypadku 500 plus na drugie i kolejne dzieci wypełnienie formularza trwa dosłownie chwilę, gdyż nie wymaga to załączania dodatkowych zaświadczeń. System zapyta jedynie o podstawowe dane. W przypadku wniosku o 500 plus na pierwsze dziecko, składanie wniosku trwa kilka minut dłużej.

W przypadku 300 plus, wypełnienie wniosku trwa jeszcze krócej. Rodzic wchodząc na stronę internetową musi mieć przygotowany jedynie numer PESEL dziecka.

W formie elektronicznej nie złożą wniosków osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne z dodatkami oraz pieniądze z funduszu alimentacyjnego. To sytuacje, które wymagają osobistej wizyty w odpowiednim urzędzie. Poznańskie Centrum Świadczeń spodziewa się, że wniosków o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego złoży w tym roku w Poznaniu ok. 15 tysięcy osób.

- Wszystkie osoby zainteresowane złożeniem wniosku w formie papierowej mogą umówić się na termin wizyty już teraz za pośrednictwem Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44

- mówi Damian Napierała. - Rezerwacja wizyty gwarantuje sprawne i szybkie złożenie wniosku bez obawy oczekiwania w kolejce.

Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.