Poznań: Zakon Chrystusowców zapłacił milion złotych ofierze księdza-pedofila. Ale złożył kasację od niekorzystnego wyroku

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
LUCA

Poznań: Zakon Chrystusowców zapłacił milion złotych ofierze księdza-pedofila. Ale złożył kasację od niekorzystnego wyroku

LUCA

Zakon Chrystusowców, który zgodnie z wyrokiem sądu zapłacił 1 mln złotych zadośćuczynienia ofierze księdza pedofila, nadal nie zgadza się z tym orzeczeniem. Prawnik zakonu, adw. Krzysztof Wyrwa, złożył kasację do Sądu Najwyższego.

Jak wynika z wypowiedzi adw. Krzysztofa Wyrwy dla Radia Zet, które jako pierwsze poinformowało o kasacji, zdaniem Chrystusowców ksiądz-pedofil działał "na własny rachunek".

Tym samym zakon nie czuje się odpowiedzialny za przestępstwa popełniane przez swojego członka.

Tymczasem z relacji dziewczyny wynikało między innymi, że mieszkała na plebanii u księdza Romana B. Inni księża musieli wiedzieć, że spędza z duchownym dnie i noce. Przypomnijmy, że ksiądz Roman B. został zatrzymany w 2008 roku, tuż przed wyjazdem na misję do Anglii. Usłyszał zarzuty wielokrotnego wykorzystania nieletniej pochodzącej z trudnej rodziny. Sąd stwierdził, że uczynił z niej seksualną niewolnicę.

Zakon Chrystusowców, reprezentowany w tej sprawie przez adw. Krzysztofa Wyrwę, nie zgadza się z wyrokiem poznańskiego sądu.
Łukasz Gdak Zakon Chrystusowców, reprezentowany w tej sprawie przez adw. Krzysztofa Wyrwę, nie zgadza się z wyrokiem poznańskiego sądu.

Ksiądz Roman B. został skazany na 4 lata więzienia. Miał siedzieć dwa razy dłużej, ale karę mu skrócono do 4 lat, bo sąd odwoławczy uznał, że ma zaburzenia w kierunku pedofilii oraz trudności z kontrolowaniem popędu. Po wyjściu na wolność w 2012 roku trafił do zakonu Chrystusowców w Puszczykowie pod Poznaniem. Przez lata nie został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Stało się to dopiero po tym, gdy sprawę nagłośniły media, a pokrzywdzona dziewczyna pozwała zakon o wysokie zadośćuczynienie. W ubiegłym roku poznański Sąd Apelacyjny prawomocnie przyznał dziewczynie 1 mln zł zadośćuczynienia od zakonu oraz dożywotnią rentę.

Sąd uznał odpowiedzialność zakonu - pracodawcy Romana B. za jego haniebne czyny. Zakon pieniądze wypłacił, ale z wyrokiem się nie zgadza, czego efektem jest obecna kasacja do Sądu Najwyższego.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Współczesnej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Współczesnej
  • codzienne e-wydanie Gazety Współczesnej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
LUCA

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.