Pożyczka bez BIK. Lepiej niech zapali się czerwone światło

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Pruss
Agnieszka Domka-Rybka

Pożyczka bez BIK. Lepiej niech zapali się czerwone światło

Agnieszka Domka-Rybka

Choć prawo zabrania, nie brakuje firm, które udzielają pożyczek na lichwiarskich zasadach.

Ekspert natomiast ostrzega: - Uczciwi przedsiębiorcy unikają reklamy ulotkowej i nie wabią klientów sloganami, że nie sprawdzają ich w BIK.

- W marcu 2016 roku weszły w życie przepisy regulujące rynek kredytu konsumenckiego, m.in. wprowadzono maksymalny limit kosztów pozaodsetkowych - przypomina Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych.

Nie stosują zabezpieczeń typu hipoteka na majątku

- Od tego czasu ustawodawca zaproponował kilka innych, również bardzo istotnych zmian, np. nowe zasady reklamy kredytu konsumenckiego, a także uruchomiono publiczny rejestr instytucji pożyczkowych przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Zmiany w prawie miały na celu zwiększenie ochrony konsumenta. Profesjonalne instytucje pożyczkowe musiały dostosować się do nowych wymogów prawnych i organizacyjnych, a to wymusiło również zwiększenie nacisku na sprawdzanie historii kredytowej klientów.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in:

 • o tym, jak uniknąć kłopotów finansowych
 • o zmianach korzystnych dla dłużników

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Zdziercy będą istnieć do czasu, kiedy będą jeszcze żyli ludzie z tak zwaną "złą historią kredytową" lub za małymi dochodami, zabezpieczeniem i nie dostaną ani grosza pożyczki w legalnych, uczciwych instytucjach kredytowych. Po prostu życie będzie ich zmuszało do korzystania z lichwiarzy, będą płakać i płacić po kilkaset procent RRSO, bo nie będą mieli wyjścia. Dobrze by tylko było, gdyby w tej swojej trudnej sytuacji finansowej robili to w pełni świadomie, a nie oszukiwani "gwiazdkami" i "drobnym druczkiem".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.