Prawie 200 wniosków o ulgi i rozłożenie zobowiązań podatkowych złożyli podlascy przedsiębiorcy z powodu koronawirusa

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala
red

Prawie 200 wniosków o ulgi i rozłożenie zobowiązań podatkowych złożyli podlascy przedsiębiorcy z powodu koronawirusa

red

Zawieszenie działalności gospodarczej, wnioski o rozłożenie zobowiązań podatkowych na raty. Podlascy przedsiębiorcy ratują się przed ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Niektórzy jednak już likwidują działalność.

To, ile przedsiębiorców będący osobami fizycznymi prowadzi działalność gospodarczą, można znaleźć Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadzi go właściwy minister, zadania na rzecz CEiDG na terenach gmin prowadzą ich włodarze.

Wniosek o wpis do CEiDG można złożyć drogą elektroniczną na stronie. Może też być także sporządzony w postaci papierowej, a następnie złożony w wybranym urzędzie gminy albo wysłany przesyłką rejestrowaną w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Pocztowe na adres wybranego urzędu gminy. W takim przypadku wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.

Zobacz też: Ostatnia taka gala

Jednak ze względów bezpieczeństwa i z troski o zdrowie mieszkańców większość urzędów gmin jest zamknięta. Niektóre od połowy marca 2020 r., Tak jak magistrat w Białymstoku.

- Od 16 marca nie jest możliwe bezpośrednie złożenie wniosku CEIDG-1 – mówi Kamila Bogacewicz, z biura prasowego magistratu.

Czytaj też: Jedyna taka branża antywirusowa

W Urzędzie Miejskim w Białymstoku złożono następujące wnioski (CEIDG-1):

LUTY 2020 r.: 

MARZEC 2020 r.:

KWIECIEŃ 2020 r. (stan na dzień 3 kwietnia):

Zawieszenie działalności gospodarczej, jak i jej wykreślenie można zgłosić też w terminie późniejszym z datą wsteczną.

- Taki wniosek można więc złożyć po ustaniu pandemii lub innych przeszkód – przypomina Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.

Dodaje w całym ubiegłym roku wyrejestrowanych zostało 407 działalności.Od początku marca br. do 6 kwietnia działalność gospodarczą zawiesiło 84 przedsiębiorców.

- Z czego 57 uczyniło to od 13 marca – podkreśla Łukasz Czech.

Zarówno magistrat w Białymstoku, jak i Łomży nie posiadają informacji na temat wielkości firm (czy jest duża czy mała) i z jakich są branż.

- Z wcześniej przeprowadzonych rozmów telefonicznych wynika jednak, że zawieszeniem zainteresowani byli głównie przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie taxi osobowego – mówi Kamila Bogacewicz.

Czytaj też: Białystok robi ukłon dla biznesu

Ruch w CEiDG odnotowują też mniejsze gminy.

- Od 02.03.2020 r. do 8 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Supraślu złożono 11 wniosków o zawieszenie działalności i 3 wnioski o wykreślenie wpisu w związku z zakończeniem działalności gospodarczej – wylicza Luiza Brajczewska, starszy inspektor supraskim magistracie.

Z kolei Monika Kos z Urzędu Gminy w Zambrowie informuje, że od 1 stycznia 2020 r. do 3 kwietnia 2020 r. do Urzędu Miasta Zambrów wpłynęły wnioski o:

Czytaj też: Podlaska kroplówka dla firm

O ile osoby fizyczne wnioski składają do CEiDG, to w przypadku osób prawnych danych należy szukać w KRS.

- W przypadku takich firm jest to długotrwały proces, w ramach którego następuje złożenie wniosku do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców – Radosław Hancewicz z Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Przedsiębiorcy mogą też w związku z epidemią wnioskować do administracji skarbowej o ulgi i rozłożenie na raty zobowiązań podatkowych.

- W sumie do 8.04. 2020 do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęły 194 wnioski

– mówi Radosław Hancewicz.

Z kolei na podstawie rejestru Regon – jak podaje Urząd Statyczny w Białymstoku – na koniec marca 2020 roku podmiotów, które zawiesiły swoją działalność w stolicy Podlaskiego, było prawie 3700. Najwięcej w handlu hurtowym i detalicznym oraz naprawie pojazdów samochodowych. Z kolei w skali regionu podmiotów, które zawiesiły swoją działalność było prawie 11,5 tys. Najwięcej w branży budowlanej – niemal 2700.

[promo]2837;1;Wspieramy Lokalny Biznes![/promo]

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.