Magdalena Kuźmiuk

Prawie 7000 dzieci w Białymstoku otrzymało po raz pierwszy świadczenie 500 plus. Od czwartku będzie można składać także papierowe wnioski

Od 1 lipca wnioski o 500 plus i 300 plus można było składać elektronicznie, od 1 sierpnia - urzędnicy przyjmą wnioski także papierowe Fot. pixabay.com Od 1 lipca wnioski o 500 plus i 300 plus można było składać elektronicznie, od 1 sierpnia - urzędnicy przyjmą wnioski także papierowe
Magdalena Kuźmiuk

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku drogą elektroniczną wpłynęły już 23 743 wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Prawie 3,5 mln zł zostało już przelane na konta rodziców prawie 7000 dzieci. To dzieci, które po raz pierwszy otrzymają świadczenie.

- W tym roku jest bardzo duże zainteresowanie wnioskami składanymi drogą elektroniczną, bowiem w ubiegłym roku w całym miesiącu lipcu złożonych zostało około 4-5 tys. takich wniosków, natomiast w lipcu tego roku - już ponad 23 tysiące - porównuje Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Dokładnie: 23 743 wnioski. Pozytywnych informacji o przyznaniu świadczenia - dla wniosków złożonych od 1 lipca - MOPR wydał już 9818. Pieniądze otrzymało już 6956 dzieci. To dzieci, które po raz pierwszy otrzymają świadczenie 500 plus. Wypłacono dokładnie 3 mln 477 tys. 831 zł. Do tej pory miesięcznie MOPR wypłacał około 16 mln zł.

500 PLUS na pierwsze dziecko 2019. Kiedy złożyć wniosek 500 plus na pierwsze dziecko? [WZÓR WNIOSKU] 01.07.2019

Z ubiegłorocznych danych białostockiego MOPR-u wynika, że uprawnionych do otrzymania świadczenia 500 plus było - w zależności od miesiąca - w granicach 25-26 tys. dzieci. - W tym jednak miesiącu wypłaciliśmy świadczenie na 33 143 dzieci - mówi Halina Pietrzykowska i zaznacza, że jeszcze w lipcu będzie jedna wypłata.

Nowelizacja programu Rodzina 500 plus, która weszła w życie 1 lipca, przewiduje, że prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. W lipcu przyjmowane były wnioski złożone elektronicznie, np. za pomocą bankowości elektronicznej, a już od czwartku 1 sierpnia - rodzice będą mogli składać też wnioski papierowe w siedzibie MOPR.

- W sierpniu spodziewamy się nadal napływu wniosków elektronicznych, szacujemy, że wniosków papierowych może być niewiele ponad 20 procent. Większość osób korzysta z elektronicznej formy składania wniosków. Procent wniosków składanych elektronicznie zwiększa się z roku na rok. Począwszy od niespełna 40 procent w 2016 roku, kiedy program ruszył, do ponad 60 procent w roku ubiegłym, w tym roku będzie jeszcze więcej - szacuje Pietrzykowska.

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany w programie 500 plus? [24.04.2019]

Co jest ważne to to, że kiedy MOPR rozpatrzy nasz wniosek pozytywnie, nie otrzymamy tradycyjnego listu z taką informacją. - Wnioskodawca otrzymuje na podany adres mailowy informację o przyznaniu świadczenia. Ci, którzy nie mają tego adresu, mogą odebrać taką informację w siedzicie ośrodka przy ul. Klepackiej - podkreśla urzędniczka.

Czy MOPR spodziewa się tłumów już 1 sierpnia? Jak się okazuje, niekoniecznie będą one związane z możliwością składania wniosku o 500 plus w papierowej formie. - W pierwszych dniach sierpnia na pewno będzie większe zainteresowanie, bo wtedy składane są wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Tu niewielu interesantów składa wnioski drogą elektroniczną, mimo, że jest taka możliwość. To wnioski, gdzie badane są kryteria dochodowe oraz inne okoliczności mające znaczenie w sprawie, zatem większość wniosków składana jest w formie papierowej. Na tych interesantów się nastawiamy - mówi Halina Pietrzykowska.

300 PLUS: wnioski od 1 lipca 2019. 300 zł na dziecko – jak dostać pieniądze na wyprawkę szkolną? Wszystko o programie „Dobry start”

Z kolei w lipcu już 14 266 wniosków wpłynęło do białostockiego MOPR w ramach dofinansowania z programu Dobry Start. To dodatkowe 300 złotych na wyprawkę dla dziecka, które rozpoczyna nowy rok szkolny. - Załatwionych pozytywnie jest dokładnie 9709 wniosków. Wypłaciliśmy kwotę 2 mln 420 tys. 550 zł na 8087 dzieci - precyzuje urzędniczka.

Wnioski na oba świadczenia składane są w lipcu i sierpniu. Jeśli się wyrobimy mamy szansę, aby świadczenie w ramach programu Dobry Start wypłacone zostało do końca września, natomiast 500 plus do końca października. Ale ostateczny termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach Dobrego Startu upływa z końcem listopada.

- Istotne jest jeszcze to, że rodzice dzieci, które dotychczas nie miały przyznanego świadczenia, a chcą wyrównania od lipca, powinni złożyć wniosek najpóźniej do końca września. Jeśli wniosek zostanie złożony 1 października, rodzic otrzyma pieniądze od października, bez wyrównania - zaznacza Halina Pietrzykowska.

MOPR spodziewa się ok. 23-24 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach Dobrego Startu.

Zobacz koniecznie: Specjalny bus będzie przemierzał województwo, by informować mieszkańców o zmianach i promować rządowy program "Rodzina 500 Plus"

Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.