Prof. Adam Czesław Dobroński

Prawosławie i Białoruś w poufnych raportach polskiego rządu

Mało kto wie, że w Soborze Opieki Matki Bożej w Grodnie, zbudowanym w 1907 r. dla upamiętnienia żołnierzy poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej, znajdują Fot. Adam Czesław Dobroński Mało kto wie, że w Soborze Opieki Matki Bożej w Grodnie, zbudowanym w 1907 r. dla upamiętnienia żołnierzy poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej, znajdują się ikony przedstawiające męczenników - ofiary represji NKWD. Na zdjęciu - św. Serafin, archimandryta żyrowicki
Prof. Adam Czesław Dobroński

W zasobach londyńskiego Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego znajdują się kopie poufnych raportów sporządzonych przez agendy Rządu Polskiego. Rządu legalnego, uznawanego przez Aliantów, z którym do 25 kwietnia 1943 r. utrzymywała stosunki dyplomatyczne także Moskwa. Z tych słabo spopularyzowanych elaboratów wybrałem dla krótkiego omówienia dwa zawierające fakty i oceny dotyczące Kościoła prawosławnego oraz Białorusi.

W marcu 1943 roku w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji Rządu Polskiego w Londynie opracowany został raport: „Stan i zagadnienia główne Kościoła Prawosławnego w Polsce”. Jest on znany badaczom, ale nie został nigdy nagłośniony. Anonimowi autorzy rozpoczęli raport od omówienia sytuacji Kościoła Prawosławnego w dawnej Polsce i w okresie zaborowym, a następny rozdział poświęcili okresowi odrodzonej II Rzeczypospolitej.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.